E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ TUYAM Yeni Dönemde Çalışmalarına Devam Ediyor

10.10.2018

Ordu Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (TUYAM), dört farklı ülkeden gelip ülkemize yerleşen yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı Türkçe kurslarına başladı.

Bilimsel çalışmalarıyla geleceğin üniversitesi olma yolunda ilerleyen ODÜ,  kurulduğu yıldan bu yana her alanda kapasitesini artırarak çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen kişileri bir araya getiren TUYAM, ülkemizde yaşayan ama Türkçe bilgileri yeterli seviyede olmayan yabancı uyruklu kursiyerler ile her yaştan Türkçe meraklılarına A1 düzeyinden başlayarak A2, B1, B2 ve C1 düzeyinde Türkçe öğretmektedir. Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 10 ay, toplamda 960 ders saati şeklinde planlanan bu eğitim hizmetine Amerika, Rusya, Irak, Filistin gibi ülkelerden gelen kursiyerler katılım göstermiştir.

Türkçenin yabancı dil olarak öğretilmesi ve Türkçe üzerine araştırmalar yapılması amacıyla kurulan ODÜ TUYAM, çağdaş eğitim ve öğretim ortamı içinde, özgün ve yenilikçi bir eğitim anlayışıyla öncelikle Türkçenin, bunun yanında diğer yabancı dillerin de öğretilmesini hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda dil kursları, sertifika programları ve seminerler düzenlenmek, dilbilim ve dil öğretimi gibi alanlarda uygulamaya dönük projeler üretmek, Türk kültürünü tanıtmak merkezin temel etkinliklerindendir.

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. İlker Aydın konuyla ilgili olarak, “Öğrenci alımını 2017-2018 eğitim döneminde gerçekleştirerek geçen temmuz ayında sonlandırdığımız Türkçe öğretimi çalışmalarımızı Meksika, Ürdün, Yemen, Irak, Filistin, Suriye gibi dünyanın çeşitli yerlerinden ülkemize gelen 17 yabancı uyruklu kişiye Türkçe yeterlilik sertifikası vererek tamamlamıştık. Merkezimiz tarafından düzenlenen Türkçe kurslarında bu eğitim döneminde de okuma, dinleme, yazma, konuşma etkinlikleriyle öğrencilere kolay öğrenmeyi sağlayacak bir eğitim ortamı sunulmaya yoğun tempoyla devam edilecektir. Bu kurslar esnasında verilen derslerin yanı sıra düzenlenecek olan kültürel programlarla öğrenciler; Türk kültürünü tanıma, şehrimizin ve bölgemizin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini de keşfetme imkânı elde edeceklerdir. Geçen dönem olduğu gibi bu kurs dönemini başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz, kurs bitiminde dört temel düzeyde Türkçe yeterliliğe sahip olacak ve Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı elde ederek uluslararası alanda geçerli sertifika sahibi olacaklardır. ODÜ TUYAM, yabancı dil olarak Türkçenin öğretimiyle ilgili kuramsal ve uygulamalı akademik çalışmalar yapmaya aralıksız devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ “Şüphesiz dil, toplumu bir arada tutan, toplumların varlıklarını sürdürmelerini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Dil yoksa bir milletten bahsetmek de asla mümkün değildir. Tarihte var olduğumuz gibi gelecekte de bir devlet ve millet olarak var olmak istiyorsak güçlü bir Türkçeye her zaman ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu bağlamda kurumumuz bünyesinde yürütülen Türkçenin araştırılması, öğretilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması çalışmalarını çok önemsiyoruz. Ordu Üniversitesi olarak bizler de dünyanın Türkçe öğrendiği, Türkçenin dünya dili olduğu süreçte Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezimizle bu alana yönelik önemli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Merkezimizin çalışmalarının sürdürülmesinde emeği geçen tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı