E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz Web of Science Yayın Karnesine Göre Yükselişini Sürdürüyor

21.09.2018

Kurulduğu yıldan itibaren bilimsel çalışmalarını aralıksız sürdüren Üniversitemiz, Web of Science veri tabanı sisteminde yer alan dergilerde yapılmış olan yayın sayılarının yer aldığı devlet üniversitelerinin indeksli yayın karnesine göre yükselişini sürdürüyor.

2006 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Arasında 17’inci Sırada

Üniversitelerin akademik başarısının önemli kriterlerinden biri olan indeksli dergilerde yayınlanan makale sayılarının yer aldığı Web of Science veri tabanının 2014-2017 yılları arasındaki uluslararası yayın karnesine göre Ordu Üniversitesi öğretim elemanı başına düşen 0,92 yayın ortalaması ile 107 devlet üniversitesi arasında 58’inci sırada yer alırken 2006 yılından sonra kurulan 54 devlet üniversitesi arasında 17’inci sıraya yerleşti.

Fiziki alan gelişiminin yanında kurulduğu yıldan itibaren bilimsel araştırma faaliyetlerini her geçen yıl arttırmaya devam eden Üniversitemiz 2014 yılında uluslararası çerçevede 89 makale üretirken bu sayı 2015 yılında 146’ya yükseldi.  2016 yılında ise 215 makale ile eğitim öğretim dönemini tamamlayan Ordu Üniversitesi 2017 yılında 198 ve toplamda da 648 makale yayını gerçekleştirerek uluslararası indekslerdeki yerini geliştirmeye devam etti.

Son yıllarda ülkelerin bilim alanında dünyadaki yerlerinin belirlenmesinde, ülkelerin ya da üniversitelerin bilimsel niteliklerinin karşılaştırılmasının ve bilim insanlarının akademik performanslarının değerlendirilmesinin bütün dünyada büyük önem kazandığını bu ve benzeri değerlendirme raporlarının ortaya koyduğu sonuçların ise gelişmişliğin temel ölçütlerinden biri olarak görüldüğünü belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ordu Üniversitesi yönetimi olarak bizler de bu farkındalıkla göreve geldiğimiz günden beri bilimsel düşünceye önem veren, araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile ülkemizin geleceğine ışık tutan bir eğitim kurumu olmanın bilinci ve sorumluluğuyla kurumumuzun her açıdan büyümesine ve bununla birlikte yürüttüğümüz bilimsel çalışmaların da ülke kalkınmasında etkin rol üstlenmesine azami gayret sarf etmekteyiz. Bu bağlamda uluslararası alanda yayınlar yaparak Üniversitemizi üst sıralara taşıyan tüm öğretim elemanlarımızı tebrik ediyor, bundan sonra gerçekleştirecekleri yol gösterici ve özgün çalışmalarda kendilerine başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın


T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı