E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Lisansüstü Eğitim Kapasitesini Her Geçen Dönem Artırıyor

12.07.2018

Lisansüstü programlarıyla alanlarında yenilikçi fikirler üretebilen, analitik düşünebilen, donanımlı ve çok yönlü bireyler yetiştirilmesinde öncü rol üstlenmeye devam eden ve akademik başarı grafiğini her geçen dönem yükselten Üniversitemiz Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri bünyesinde 2018-2019 güz döneminde açılan yüksek lisans ve doktora kontenjanlarına toplamda 849 başvuru yapıldı.

Bu bağlamda Sosyal Bilimler Enstitüsüne bahar yarı yılında Sınıf Öğretmenliği, Tarih,  Sanat Tarihi, Müzik, Türkçe Eğitimi, Temel İslam Bilimleri, Grafik Tasarımı, Türk Dili ve Edebiyatı, Sinema ve Televizyon, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanlarında ilan edilen 112 kişilik kontenjana toplam 528 kişi başvurdu.

Fen Bilimleri Enstitüsünde Bahçe Bitkileri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi, Kimya, Matematik, Matematik Eğitimi,Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Yenilenebilir Enerji alanlarında ilan edilen 167 kişilik kontenjana 191 kişi başvuru yaptı.

Sağlık Bilimleri Enstitüsünde ise Hemşirelik, Tıbbi Biyokimya, Beden Eğitimi ve Spor alanları için ilan edilen 28 kişilik kontenjana 130 kişi başvuruda bulundu.

Günümüzde yükseköğretimin sadece meslekî formasyon kazandırma hususunda değil, aynı zamanda evrensel insanlık birikiminden beslenen ve bu birikimin zenginleşmesine katkı sunan bireyler yetiştirme konusunda merkezi bir rol üstlendiğini belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Üniversiteler, dünya üzerindeki mekânsal-yatay hareketliliğin yanı sıra toplumsal-dikey hareketliliğe de katkı sağlayan en önemli dinamiklerin başında gelmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde ülkelerin eğitimli insan kaynağının, ülkelerarası rekabette olduğu kadar demokratik bir kurumsal ve sosyal düzenin geliştirilmesinde ve beşeri refahın arttırılmasında da tayin edici konumda olduğu görülmektedir. Yükseköğretim kurumları, lisans eğitiminin ardından lisansüstü eğitimlerle genç kuşaklara çağın gerektirdiği akademik donanımları kazandırma, entelektüel rehberlik yapma ve yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı sunmaktadır. Bu bağlamda Ordu Üniversitesi kurulduğu günden bugüne kadar gelişimini her alanda katlayarak devam ettirmiş; süreç içerisinde enstitülerindeki öğrenci sayısında 104.1 kat büyüme sağlamış ve program sayısı bakımından yüksek lisans alanında 15 kat; doktora alanında ise 11 kat gelişim göstermiştir. Enstitülerimiz aynı zamanda akademik çalışmaların gerçekleştirildiği, geleceğin bilim insanlarının ve akademisyenlerinin yetiştirildiği, bu sayede ülkemizin uluslararası alanda tanınırlığının artırılmasına katkılar sunan bir birim misyonuyla bilimsel çalışmalarını yürütmektedir. Ordu Üniversitesi yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden beri ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan üniversitelerle iş birliği yapmaya, öğrenci değişim programlarına katılarak eğitimimizin kalitesini artırmaya ve öğrencilerimize farklı imkânlar sunarak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeye devam etmekteyiz. Bu kapsamda Ordu Üniversitesi olarak enstitülerimiz bünyesindeki ana bilim dallarında yüksek lisans ve doktora programlarına katılan öğrencilerimize her türlü desteği vermeyi ve yüksek lisans programlarımızın sayısını artırmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı