E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Cumhuriyet Yerleşkesinin Yeşil Alan Kapasitesi Artıyor

05.04.2018

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü arasında Üniversitemiz yerleşkelerindeki boş alanların uygun türler ile ağaçlandırılması amacıyla imzalanan protokol kapsamında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç öğrenciler ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi.

Daha yeşil bir Türkiye için orman alanlarını ve ağaç servetini çoğaltmak; toprak, su ve bitki arasında ormanlık alanlar aleyhine bozulan dengeyi tesis etmek, geliştirmek ve çevre değerlerini korumak, yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarıyla ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kademesindeki insanlarımıza yayarak onların da katılım ve katkısı ile ülkemizdeki çevre bilincini artırmak amacıyla gerçekleştirilen protokol kapsamında Üniversitemiz yerleşkesi içerisindeki boş alanlar ağaçlandırılmaya başlandı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Peyzaj Mimarlığı öğrencileri ile bir araya gelerek yerleşke içerisindeki boş alanlara fidan dikimi gerçekleştirdi. Fidan dikiminin yapılacağı süreç içerisinde Ordu Orman Fidanlık Müdürlüğü tarafından teslim edilen 25 farklı türde toplamda 5 bin fidanın Üniversitemiz yerleşkesine dikimi gerçekleştirilecek.

Yeşil Alanda 7,5 Kat Artış

Fiziki gelişimiyle birlikte yeşil alan kapasitesini de artırmaya devam eden Üniversitemizde yeşil alanların sürdürülebilirliğini sağlamak adına mevsime göre budama, gübreleme, sulama ve yabancı ot temizliği gibi bakım işlemlerine aralıksız devam ediliyor. Yerleşke alanlarının gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda yapısal ve bitkisel peyzaj projeleri geliştirmek, bölgenin ekolojik koşullarına göre çevre düzenleme çalışmalarında kullanılacak olan bitkileri belirlemek, temiz, düzenli, bakımlı ve doğayla iç içe bir kampüs alanı içerisinde estetik ve fonksiyonel dış mekan ortamları oluşturmak, bitki flora ve faunası açısından zengin ağaçlandırma ve çiçeklendirme faaliyetlerinin gerçekleştiği yeşil alanlarda 2014 yılından bu zamana kadar 7,5 kat artış sağlanmıştır.

Üniversitemiz öğrencilerinin keyifli vakit geçirebilmelerini sağlamak için  42 bin metrekarelik alanda çimlendirme çalışması yapılırken yerleşke içerisinde toplamda 48 bin 325 mevsimlik çiçek, 2 bin 259 ağaç, 6 bin 797 çalı yer almaktadır.

Konuyla ilgili olarak Rektör Yarılgaç, “Üniversitemiz arazisinde orman varlığının zenginleştirilmesi, yerleşkelerdeki boş alanların uygun türler ile ağaçlandırılması ve gelecek nesillere yaşanabilir mekânlar bırakılması için Giresun Orman Bölge Müdürlüğü ile protokol imzalamıştık. Her zaman sosyal sorumluluk ve toplumla buluşma gerekliliğinden hareket eden Üniversitemiz, bu anlayış çerçevesinde başlattığı proje ile yerleşkelerini yeşillendirmeye ve daha yaşanılabilir yaşam alanları oluşturmaya devam etmektedir. Doğal güzelliklerimizin günden güne tahrip edildiği bu zamanda, küresel ısınmadan iklim değişikliğine kadar her türlü çevre sorununun çözümüne katkı sağlamak, ülkemizin orman varlığını arttırmak ve gelecek nesillerin daha güzel ve daha sağlıklı yaşayacakları ortamlar oluşturabilmek gayretimizi öğrencilerimizle birlikte sürdürmekteyiz. Ağaç dikme, çevreyi yeşillendirme ve ağaçlandırma insanı yaşatmak kadar önemli bir konu olarak değerlendirilmelidir. Bizler doğal hayatı koruma, geliştirme, ağaçlandırmayı ibadet bilinciyle yapan bir medeniyetin mirasçılarıyız. Ağaç yetiştirme, ormanı çoğaltma, ormandaki kuşları koruma üzerine vakıflar kuran bir milletin çocukları olarak bu mirasın kadrini bilmek zorundayız. Ülkemizin kaliteli, iyi yetişmiş, değerlerine bağlı insanlara ihtiyacı olduğu gibi vatan toprağımızın her köşesini daha yeşil, daha iyi koruma bilinci ve davranışına sahip çevreye ve ağaca duyarlı insanlara da ihtiyacı bulunmaktadır. Bu vesileyle uygulamaya katılan öğrencilerimize teşekkür ediyor, çalışmamızın bütün topluma örnek teşkil etmesini ve insanlarımızı bu konuda teşvik ederek doğadaki tahribatın önlenmesine yönelik yeşillendirme çalışmalarına yönelteceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

Ordu Üniversitesinin Yıllara Göre Yeşil Alan Kapasitesi   

 

2014

2015

2016

2017

TOPLAM

Ağaç (adet)

533

768

215

743

2.259

Çalı (adet)

1.445

1.920

1.518

1.914

6.797

Mevsimlik Çiçek(adet)

8.530

14.745

25.050

1.246

48.325

Çim Alanı (m2)

5.600

19.992

6.048

10.360

42.000

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı