E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz ile KalDer arasında İyi Niyet Bildirgesi İmzalandı

30.11.2017

Avrupa Mükemmellik Modeli uygulamalarının ülkemizdeki tek temsilcisi Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile Üniversitemiz arasında “Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi” imzalandı.

Rektörlük binası Senato Toplantı Salonu’nda gerçekleşen imza törenine Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Üniversitemiz Senato Üyeleri ve Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Genel Sekreteri Semih Ersun katıldı.

Toplam kalite ve mükemmellik kavramlarının hayata geçirilmesi açısından bir eğitim ve dönüşüm programı olan UKH; kurumların ortak bir sorumluluk çerçevesindeki hareketi, Ulusal Kalite Hareketi'nin temelinde yatan düşünce ve yaşam kalitesi, etkileri itibariyle ise yaşam kalitesinin sürekli zenginleştirilmesi, yükseltilmesi ve yenilenmesini içermektedir. İmzalanan bu bildirge ile KalDer, Üniversitemizin EFQM (European Foundation for Quality Management - Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı) Mükemmellik Modelini esas alarak öz değerlendirmeyi sürekli bir gelişim aracı olarak kullanmasını destekleyecektir. Bu bağlamda Üniversitemiz, tüm çalışanlarında ortak bilinç yaratmak hedefiyle mükemmellik yolculuğu haritasını öncelikle yöneticilerinin ve proje ekibinin yer alacağı KalDer ile gerçekleştireceği programlarda duyuracaktır.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Genel Sekreteri Semih Ersun konuyla ilgili olarak, “90’lı yılların başında küresel rekabet başladı ve Türkiye’de sanayide bir tedirginlik oldu. Bunun üzerine önce sadece standartlar araştırılmaya başlandı. Sonrasında temel olanın yönetim kalitesi olduğu anlaşıldı.” diyerek Türkiye’nin hedeflerini daha ileriye taşımayı ve Türkiye’nin rekabet edebileceği duruma gelmesini hedeflendiğini ve bu doğrultuda KalDer’in kurulduğunu ifade etti. Türkiye Kalite Derneği Genel Sekreteri Semih Ersun, derneklerinin amacının ülkenin sağlam temellere sahip yüksek rekabet gücüne erişebilmesi için mükemmellik felsefesinin (Toplam Kalite Yönetimi) yaygınlık kazanmasını sağlamak olduğunu söyledi. Semih Ersun,”KalDer uzun yıllardır kurumların mükemmelliğe ulaşması için çalışıyor. Ordu Üniversitesinin de bu anlamda bizlerle işbirliği yapması ve üye olması önemli. Kurumların öncelikle toplam kalite yönetimini benimsemeleri, mükemmellik modelini uygulamaları gerekmektedir.  Bu program bir eğitim ve dönüşümdür ve ulusal kalite hizmetinin temelinde yatan düşünce yaşam kalitesidir. Etkileri itibariyle yaşam kalitesinin sürekli zenginleştirilmesi, yükseltilmesi ve yenilenmesini içermektedir.” dedi.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Bu imza ile EFQM Mükemmellik Modeli’nde ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. Devamını getirmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürecek; yenilikçi yapımız ve hızlı karar alma kabiliyetimiz, bu yönde yürüteceğimiz çalışmalarda çabuk netice almamıza katkı sağlayacaktır. Akademik ve idari personelimize kaliteli çalışma ortamları sağlayarak eğitim ve iş verimliliğini artırarak eğitim öğretim alanında nitelikli hizmet sunmak Üniversitemiz için vazgeçilmez unsurlardan biridir.  İmzaladığımız İyi Niyet Bildirgesi ile tüm çalışanlarımızla birlikte mükemmelliğin temel kavramlarını benimseme ve yaşama geçirme konusunda kararlılıkla ilerleyeceğiz. Amacımız sürdürülebilir kaliteyi kurum kültürü haline getirerek bölgemizde ve ülkemizde daima söz sahibi olabilmektir, EFQM Mükemmellik Modeli bu anlamda bizler için bir gelişim aracı olacak. Mükemmellik yolculuğunda kararlılık gösteren tüm kurum ve kuruluşlar gibi bu yolda attığımız bu adamın kurumuz adına hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı