E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Hizmetiçi Eğitimin Son Dersini Rektör Yarılgaç Verdi

06.11.2017

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezinin Üniversitemiz idari personeline yönelik olarak hazırlamış olduğu “Danışmanlık ve Eğitim Programının” kapanış dersini gerçekleştirdi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen kapanış dersine, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, eğitim programı kapsamında ders veren eğitmenler ve idari personeller katıldı.

Üniversitemiz akademik, idari personeli ve öğrencilerinin ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli alanlarda sürekli eğitim programları düzenleyerek yaşam boyu öğrenme misyonunu canlı tutan ODÜSEM,  Üniversitemiz idari personeline yönelik Hizmet İçi Eğitim programı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda idari personelin, mevzuat ilkelerine hakim ve gelişen teknolojiye uyumlu bir şekilde çalışmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanan program süresince çok sayıda idari personel sunulan eğitimden yararlandı.

3 hafta süren eğitim programında idari personele 5018 sayılı kanun uygulamaları, görev ve harcama yetkileri, dış denetim ve sayıştay kanunu, iç kontrol ve ön mali kontrol, satın alma ve ihale kavramı kanun maddeleri, bütçe planlama, ihale süreci ve uygulamaları, ihtiyaç mal ve hizmet alımları, taşınır mal ve yönetmeliği, elektronik ihale, kamu zararı, performans yönetimi, kamuda memur disiplin ve ahlakı, kişisel ve kurumsal iletişimlerin geliştirilmesi, öfke kontrolü, algı yönetimi, liderlik, yönetim becerilerin geliştirilmesi gibi eğitimler verildi.

 

Eğitimin kapanış dersini gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç idari personelleri iş ahlakı, çalışma disiplini, kamu kaynaklarının tasarruflu bir şekilde kullanımı, hizmet odaklı yaklaşım konularında bilgilendirdi. Yarılgaç, “Vizyonumuz, ülkemizi; hayallerini gerçeğe, sesini kürsüye taşıyabilen nesiller ve insanlar yetiştirmek ve Üniversitemizi rol model alınan kurum haline getirmektir. Bu farkındalığı oluşturmak, kamuoyunu bilgilendirmek, toplumun dikkatini de bu ve benzeri konular üzerine çekmek için çeşitli faaliyetler gerçekleştirmekteyiz. Türkiye’de iş ahlakının her düzlemde yaygınlaşması önemli bir husustur. Bu bağlamda birey ve kurumların yapması gerekenlerin yanı sıra, kural uygulayıcılara da önemli sorumluluklar düşmektedir. İş ahlakının daha uygulanabilir hale gelmesi için yasal ve idari zeminlerin yanı sıra vicdanî zeminin oluşturulmasının gerekliliği her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Yine bu bağlamda iş ahlakına yönelik iyi uygulamaların paylaşılması ve iş ahlakına yönelik sorunlar hakkında duyarlılık oluşturulması gerektiğinin altını çizmek isterim. Sadece iş dünyası veya çalışma hayatındaki ahlak değil, bizim topyekün değerlerimizin mutlaka iyi insan olma, iyi bir aile ferdi, iyi bir vatandaş olma, kısacası iyi bir insan olma gayretimizi artırma sorumluluğumuz bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kapanış dersinin sonunda Rektör Yarılgaç, eğitmenlere teşekkür belgelerini takdim etti.

 

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı