E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisi Bölge Tarımına Katkı Sağlıyor

04.08.2017

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Organize Sanayi Bölgesindeki ODÜ Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. 

İncelemeler sırasında Rektör Yarılgaç’a, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali İslam, Prof. Dr. Mehmet Fikret Balta, Doç. Dr. Burhan Öztürk, Yrd. Doç. Dr. İdris Ercan Ekbiç eşlik etti. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanında Bahçe Bitkileri Bölümüne ayrılan arazi üzerindeki bahçedeki son durum ve öğrenciler tarafından yürütülen çalışmalar hakkında Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a bilgi verildi.

12 dekar büyüklüğündeki meyve bahçesi; 2,5 dekar bağ, 3 dekar kivi, çilek, böğürtlen, ahududu, güz yemişi ve mavi yemiş gibi üzümsü meyveleri, 1,5 dekar fındık ve 6 dekar elma, armut, ayva, kiraz, vişne, erik, Trabzon hurması, karayemiş,  nar, yenidünya, muşmula, hünnap, kızılcık, incir ve dut gibi meyve türlerini içermektedir. Meyve bahçesi, öncelikle Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerinin teorik bilgilerinin pratiğe aktarılması, öğrencilerin ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştiriciliği yapılmakta olan fındık ve kivi gibi meyve türlerinin dışındaki diğer meyve tür ve çeşitleri hakkındaki yetiştiricilik bilgilerinin sağlanması, mesleki uygulama derslerinin yürütülmesi, yine öğrencilerimizin meslek hayatı için önemli bilgilerin edinildiği yaz staj eğitimlerinin yürütülmesine alt yapı oluşturmaktadır. Meyve bahçesi, aynı zamanda lisansüstü ve doktora eğitimi yapmakta olan öğrencilerin tez çalışmaları, öğretim üyelerinin yürüttükleri münferit araştırmalar için kullanılmaktadır. Meyve bahçesinin kurulmasındaki bir diğer amaç ise bölgemizde fındık ve kivi dışında farklı meyve türlerinde üretim yapmak isteyen üreticiler için yukarıda belirtilen meyve türlerinin Ordu ekolojik koşullarındaki adaptasyon kabiliyetlerini belirlemek, girişimci üreticiler için en iyi tür ve çeşit tavsiyesinde bulunmak ve talep edilen gerekli bilgiyi sağlamaktır.

Tarımsal üretim yapmak, elde edilen ürünleri değerlendirmek, Ziraat Fakültesi bölümlerinin araştırma projelerine lisans ve lisansüstü eğitim için yer temin etmek, materyal ve hizmet sağlamak, artı değer kazandırarak fakülte hizmetlerini desteklemek amacıyla kurulan Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama arazisinde çalışmaların hızla sürdüğünü belirten olarak Rektör Yarılgaç, “Hatırlanacağı üzere yaklaşık dört yıl önce Ordu Üniversitesi olarak, Ordu Organize Sanayi Yönetimi’nin de önemli katkılarıyla, bu araziyi devraldığımızda mevcut alan tarıma elverişli değildi. Ancak Ziraat Fakültemizin akademisyenlerinin ve Dekanımızın ciddi çalışmaları neticesinde alan, münbit bir arazi ve koleksiyon bahçesi hale getirildi. Uygulama arazisi bugün üretim yapılabilen, öğrencilerimizin staj yapma imkânı bulduğu ve bütün akademik personelinin araştırma ihtiyaçlarını karşıladığı bir ünite görevi yapmaktadır. Şu an arazimizde çok önemli bitkiler mevcut; yörenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, yöreye has endemik türlerin yanı sıra bölgenin ekolojisine uygun bitkilerin üzerinde de araştırmacılarımız bilimsel çalışmalar yürütmektedirler. Biz de Ordu Üniversitesi olarak burada yürütülen kayda değer faaliyetleri yerinde inceleme fırsatı buluyoruz. Amacımız bütün Fakültemizin ihtiyaç duyduğu bu tür alanları ilgili bölümlere sağlamaya çalışmaktır. Bu konuyla ilgili olarak da Organize Sanayi Yönetimiyle entegre haldeyiz. Ayrıca bu arazi, akademik çalışmalara bir alt yapı oluşturmanın yanı sıra endüstriyel ürünlerin yetiştirilmesinde bize yol gösterecektir. Bütün bunları yanı sıra mevcut alan, bizler için öğrencilerimizin yetiştirilmesi açısında da önem arz etmektedir. Öğrencilerin, bilgilerini uygulamaya dönüştürmesinde çok önemli bir role sahip olan arazi sayesinde öğrenciler pratik hayatla buluştuklarında çalışmalarıyla ilgili olumlu neticeler elde edecekler. Öğrencilerimizin yürüttükleri çalışmalarını geldik yerinde inceledik. 30 kadar öğrencimiz bütün yaz sezonu bilfiil burada çalışarak geçiriyorlar ve staj çalışmalarını yürütüyorlar. Çapa yapmaktan tutun sulamaya, meyve hasadına kadar aynı zamanda çeşit geliştirmeyle ve yörenin ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Sahadan edindikleri birçok bilgiyi de laboratuvarlarda hocalarının nezaretinde kullanıyorlar. Organize Sanayi bölgesinde oluşturulan arazi ve sahada yürütülen gayretli çalışmalarından dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, onlara başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı