E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Tıp Fakültesinin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

29.11.2016

Üniversitemiz Tıp Fakültesine 2016-1017 eğitim-öğretim döneminde yeni kayıt yaptıran öğrenciler için “Beyaz Önlük Giyme” töreni gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tevfik Noyan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta, Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mithat Kıvrak, Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, Ordu Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baş Hekimi Doç. Dr. Ahmet Kaya, Op. Dr. Ömer Ayaşlı, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve müzik dinletisinin ardından yapılan konuşmada Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Tıp doktorluğu hiçbir ayrım gözetmeksizin, başka özelliğine bakılmaksızın, sırf insan olarak yaratılmış olmakla kutsal addedilerek onlara yaklaşım sanatıdır. Böylesine ciddi, manevi ve insani yükümlülüğü içerisinde barındıran bir meslektir. Fakültemize yoğun çalışma temposu sonucunda girdiniz ve zor bir sınavdan başarı elde ederek geldiniz. Bugün bu törende sizlere önlüklerinizi beyaz olarak teslim ediyoruz. Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğukkanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder; huzur ve güven verir. Bugün sizlere giydireceğimiz ve meslek hayatınız boyunca üzerinizden çıkarmayacağınız beyaz önlük ve tıp mesleği sizlere birtakım sorumluluklar yüklemektedir.” dedi. Tıp Fakültesi öğrencilerine önerilerde bulunan Prof. Dr. Tevfik Noyan “Hastanızı anlayın, elini tutun, onunla empati kurun. Kendinizi bilgi ve beceri olarak en yetkin şekilde yetiştirin ve hastanın size aktardıklarını sır olarak tutun. Mesleğinizin sizlere yükleyeceği sorumlulukların bilincinde çalışkan, bilimin ışığında ilerleyen, öz güvene sahip, araştıran, Türk toplumunun sahip olduğu kültürel ve manevi değerlere sahip hekim adayları olarak tüm öğretim ve meslek hayatınızda sizlere başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Öğrenci velilerine törene katıldıkları için teşekkür eden Noyan, “Bugün bu törende evlatlarını yalnız bırakmayarak bizlerle bir arada olan, bizleri onurlandıran sevgili velilerimiz hepiniz evlatlarınızla gurur duyuyorsunuz. Bugüne kadar olduğu gibi bu uzun ve yorucu süreçte evlatlarınıza destek olmaya devam edin. Bundan sonra evlatlarınız bize emanettir. Çocuklarınızın en iyi eğitimi alması için tüm çaba ve desteğimizi göstereceğimizden emin olunuz.” dedi.

Konuşmasına misafirlere teşekkür, öğrencileri de tebrik ederek başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Beyaz önlük deyince tabii ki akla ilk gelen saflık ve temizlik ama bir o kadar da merhamettir. Merhamet, kendimizi bir başkasının yerine koyup kendimize yapılmasını istemediğimiz hiçbir şeyi başkasına yapmamaktan geçiyor. Bu, öğrencilerimizin en çok dikkat etmesi gereken husustur. Bir insana hizmet ederken ya da bir insanı tenkit ederken yahut  yapılan hizmetlerle ilgili konuşurken merhameti elden bırakmamak gerekir.” dedi. 2011 yılından bu zamana kadar geçen süreç içerisinde Tıp Fakültesinin çok geliştiğini belirten Yarılgaç, “Tıp Fakültemizin geliştirilmesi, Araştırma Hastanemizin yapılması için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Üniversitemizin ve Tıp Fakültemizin, araştırma hastanesine ne kadar ihtiyacı varsa şehrimizin ve bölgemizin de ihtiyacı var. Bu ihtiyacın zaruretini her platformda dile getiriyoruz. Ankara bürokrasisinde ezberlenir hale geldik. Gönül ister ki öğrencilerimizin hiçbiri eğitimlerini alırken hiçbir zorluk çekmesin, bunu sadece Tıp Fakültesi öğrencilerimiz için söylemiyoruz, bütün öğrencilerimizi işin içine katarak söylüyoruz. Geldiğimiz nokta çok önemli, Üniversitemiz hocalarımızın da katkılarıyla yüzde 300 ila yüzde bin 200 arasında büyüdü.” şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Yarılgaç, “Yokluklar, zorluklar hayatınızın her döneminde olacak. Bu zorluklar size geri adım attırmasın ve en başta söylediğimiz merhamet duygusunu asla elinizden bırakmayın. Bugün genç bir nüfusumuz var ama yaşlı bir nüfusa doğru gidiyoruz. Yarın meslek hayatına atıldığınızda hasta ile ilişkilerinizde çok dikkatli olmanızı, sevgi dolu olmanızı istiyoruz. Yaşamınız boyunca başarılarınızın daim ve kaim olmasını diliyorum.” dedi.

Tören, Tıp Fakültesine 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde yeni kayıt yaptıran öğrencilere beyaz önlükleri giydirilmesiyle sona erdi.

                                                                 

     

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı