E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Uluslararası Bir Üniversite Olma Yolunda İlerliyor

18.11.2016

Yurt dışındaki eğitim çalışmalarını hızlandıran Üniversitemizin Erasmus Değişim Programı kapsamında imzaladığı anlaşma sayısı 19 ülkede 129 üniversiteye ulaştı.

Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik eden ve üniversite öğrencisinin uluslararası hareketliliğini sağlayan bir Avrupa Birliği programı olan Erasmus; üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrenciler ile eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak programa katılan ülkelerdeki çalışmaların, alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Üniversitemizin 19 ülkede 129 üniversite ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde 2009 yılından bugüne kadar Üniversitemizde Erasmus Programı kapsamında gelen-giden öğrenci sayısı 114, staj hareketliliği öğrenci sayısı 45, giden akademik personel ders verme sayısı 40, gelen-giden idari personel eğitim alma sayısı 39 olarak açıklandı.

Yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir diğer program olan Mevlana programı ile Üniversitemizin 19 ülkede 45 üniversite ile anlaşması bulunuyor. 2009 yılından bu yana Mevlana Değişim Programı kapsamında gelen-giden öğrenci, gelen-giden akademik personel sayısı toplamda 11 olarak açıklandı.

Bununla birlikte üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı olan Farabi Değişim Programı kapsamında Üniversitemizin 81 ilde 90 üniversitesi ile anlaşması bulunuyor. Bu program çerçevesinde 2009 yılından bugüne kadar gelen-giden öğrenci sayısı 265 olarak açıklandı.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı