E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Pilot Üniversite Olmaya Aday

11.10.2016

Ordu Üniversitesi “Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” çalışması kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucu 5 pilot üniversitenin belirleneceği ikinci aşama değerlendirmeye alınmak üzere 15 üniversite arasındaki yerini aldı. Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Üniversitemizin 5 pilot üniversite arasında yer alması için Ziraat ve Eğitim Fakülteleri tarafından hazırlanan projelerin sunumunu Yükseköğretim Kurulunda yapılan toplantıda gerçekleştirdi.

9 Haziran 2016 tarihinde Yükseköğretim Kurulu ve Kalkınma Bakanlığı işbirliğiyle hem üniversitelerin bulunduğu bölgeye olan katkılarını artırmak hem de belirli alanlarda ihtisaslaşmaya teşvik etmek amacıyla özellikle 2006 yılı sonrasında kurulmuş olan yükseköğretim kurumlarına yönelik olarak 50’yi aşkın üniversite rektörünün katılımıyla “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” toplantısı gerçekleştirilmişti.

Toplantı sonrasında pilot üniversite olmaya aday olan üniversitelerin niyet beyanları YÖK’e iletildi. Çalışma kapsamında sadece 5 pilot üniversite belirleneceğinden ve çalışmaya bu üniversitelerle devam edileceğinden niyet beyanında bulunan üniversitelere yönelik iki aşamalı bir değerlendirme yapıldı ve ilk aşamada 15 üniversite belirlendi. Değerlendirmenin ilk aşamasında bir yandan üniversitenin yer aldığı kente ait mevcut durum, üniversitenin akademik durumu ve üniversite-bölge ilişkisinin durumu değerlendirilerek puanlama yapıldı diğer yandan Yükseköğretim Kalite Kuruluna sunmuş oldukları Kurum İç Değerlendirme Raporları ve sürece kurumsal sahiplenilmesi de dikkate alındı.

Değerlendirmeye alınan 15 üniversite şu şekilde: Adıyaman Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı