E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç KÜNİB VI. Olağan Kongresine Katıldı

20.05.2016

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen "Transkafkasya'da Tarihi İpek Yolu'nun Yeniden İnşası: Düşünceler ve Öneriler" konulu "KÜNİB VI. Olağan Kongresi"ne katıldı.

Kongreye, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin KILIÇ, Ukrayna Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko, Azerbaycan Büyükelçilik temsilcileri, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KTMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, KÜNİB üyesi diğer üniversitelerin rektörleri ve diğer temsilcileri ile basın mensupları yer aldı.

Kongrenin açılış programında YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç bir konuşma gerçekleştirdi. YÖK Başkanı Saraç, açılış konuşmasına, "Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin Bişkek'te yapılan 6. Olağan Kongresine katılan siz değerli üniversite rektörlerini ve bütün katılımcıları saygıyla selamlıyorum. Sadece Orta Asya'da ve Kafkasya Bölgesinde değil, bütün dünyada yükseköğretimin gelişmesi konusunda yapacağınız olumlu katkılar için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum. Bugün burada, Kırgızistan'da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Bizi ve sizleri burada konuk eden Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitemizin başta rektör ve rektör vekili olmak üzere bütün öğretim elemanlarına ve çalışanlarına teşekkür ediyorum." diyerek başladı.

Yekta Saraç, dünyada ülkeler ve yükseköğretim kurumları arasındaki uluslararası ilişkilerin ve işbirliklerinin arttığını, bu Birliğin de muhtemelen böyle bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi ve Birliğin oluşmasında katkısı olan herkesi tebrik etti.

Prof. Dr. Saraç, "Dünyada çeşitli alanlarda büyük değişimler ve dönüşümler yaşanmaktadır. Dünyanın ve insanlığın kaderini belirleyecek olan en önemli unsurlardan biri ise bu değişme ve dönüşümlere refakat eden güçlerin niyeti, mahiyeti ve niteliğidir. Dünyada olup biteni seyrederek ve gözlemleyerek dünyayı değiştirmek mümkün değildir. Üniversiteler, dünyada meydana gelen değişmeleri takip eden değil; yönlendiren kurumlar olmalıdır. Toplumların mükemmeliyet merkezleri olmalıdır. Dönüşen değil dönüştüren kurumlar olmalıdır. Daha yaşanabilir, daha insani bir dünya ve gelecek için, üniversiteler toplumda liderlik rolü üstlenmelidir. İyiliğin, güzelliğin, sevginin hakim olduğu bir dünya için üniversitelerin ve bilim insanlarının sosyal sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Elbette bütün bunlar için de üniversitelerimiz aklın ve bilgeliğin yurdu olmalıdır." dedi.Yekta Saraç; bu kongrenin ana teması olan "Transkafkasya'da Tarihi İpek Yolu'nun Yeniden İnşası"nın gerçekleşmesinin, bölgede binlerce yıldır açık olan, ancak son yüz elli yıldır, özellikle de soğuk savaş döneminde tıkanan ülkeler ve kültürler arası ilişkilerin yeniden canlanmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Tarihi İpek Yolu'nun öteden beri ülkeler arasında sadece ticari değil, aynı zamanda kültürel ilişki ve etkileşimlerin de gelişmesine katkı sağladığını, içinde doğup yetişilen coğrafya ve ülkenin herkesin ortak kaderi olduğunu belirten Prof. Dr. Yekta Saraç, İbn-i Haldun'un sözünü hatırlatarak, "Kaderimiz olan coğrafyayı değiştiremeyeceğimize göre, ilişkilerimizi geliştirerek, dost ve kardeş ülkelerle daha huzurlu bir bölge ve dünyanın inşa edilmesine katkı sağlayabiliriz." diyerek konuşmasına devam etti. Saraç, "Son on yıllarda Türkiye ile Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ortak tarihi ve kültürel değerleri paylaştığımız ülkelerle çeşitli alanlarda gelişen ilişkilerimiz, dünyaya örnek olacak niteliktedir. Bu ilişkilerin geliştiği alanlardan biri de eğitim ve yükseköğretim alanıdır. Söz konusu ilişkilerin, yakın ve uzak coğrafyalardaki diğer bütün dost ve kardeş ülkelerle, karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, ortak programlar ve projeler yoluyla daha da genişletilmesini arzu ediyoruz. Kafkasya Üniversiteler Birliği, üniversitelerimizin gücünü, imkânlarını ve geleceğe yönelik umutlarını birleştirme çabasının bir ürünüdür. Ülkelerimizin geleceğini kuracak gençliği ortak platformlarda buluşturmak; onları daha huzurlu bir dünya için hazırlamak, yetiştirmek; bilimin öncülüğünde ortak bir geleceği inşa etmek, yükseköğretim kurumlarının en önemli amaçlarından biridir." dedi.

Diğer taraftan Türk Konseyi (Keneşi) bünyesinde oluşturulan ve halen Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye'den sınırlı sayıda üniversitenin kurucu üye olduğu Türk Üniversiteler Birliği'ni de önemsediğini söyleyen Prof. Dr. Yekta Saraç, "Geçen Nisan ayında Türkiye'de Erzurum'da yapılan kongrede, bu Birliğin dönem başkanlığını Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi devralmıştır. Sayın Rektörümüz Sebahattin Balcı'nın şahsında bu birliğe katkı veren ve verecek olan herkese başarılar diliyorum." dedi. YÖK Başkanı Saraç, "Bu birliğin kendi kültür coğrafyamızda başlatmış olduğu bir değişim programı olarak ‘Orhun Süreci'ni de çok önemsiyorum. Bu süreçte bölgemizde oluşturulacak yükseköğretim alanı, yükseköğretim-araştırma alanı, kalite güvence sistemi, değişim programları ve öğrenci konseyi faaliyetlerinin bölgemizde oluşturacağı sinerjinin, küresel yükseköğretim sistemlerine önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Bu sürecin her aşamasında, Türkiye Cuımhuriyeti Yükseköğretim Kurulunun ve yükseköğretim kurumlarının, sahip olduğu birikim ve tecrübe ile her türlü desteği vereceğini memnuniyetle ifade ediyorum." diye konuştu.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı