E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Öğrencileri Yılın Tarihçisini Seçti

11.03.2016

Ordu Üniversitesi 21. yüzyıl Gençlik ve Münazara Kulübü tarafından her yıl yapılan yılın enleri oylaması, bu yıl “Yılın Geleceğimize Işık Tutan Tarihçisi”ni seçti.

ODÜ web sayfasında yapılan oylama sonucu “Tarih ve Medeniyet” adlı televizyon programı ile adından bahsettiren tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil birinci seçildi.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonunda yapılan ödül törenine, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ş. Metin Kara ve Prof. Dr. Tevfik Noyan, üniversitemiz akademik, idari personelleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Osmanlı Karalanıyor."

Tarihin derin sayfalarından bilgiler aktaran, hayatımızdaki öneminden ve tarihin gerçekliği dışında yapılan film, dizi ve kitapları eleştiren Prof. Dr. Şimşirgil, “Osmanlı 200 yıl dünyanın süper gücü, daha sonra uluslararası bir güç, sadece 50 senede ulus güç olarak yaşamını sürdürmüştür. Bugün Türkiye ulus bir güçtür. Bu devletin toprakları üzerinde 50’nin üzerine devlet kuruldu. Osmanlı 22 milyon metrekareye hükmetmiştir. Bu devletin değerlerini iyi bilmemiz ve öğrenmemiz lazım. Osmanlının adı gitti ama milletimizin serüveni devam ediyor. Dünyada başka hiçbir devletin Osmanlı kadar karalanmadı. Selçuklu, Karahanlı ve Gazneli’nin de Türklerin ortak tarihi. Osmanlı Devleti’ni yıkmak için 300 yıl çalışıldı. Senaryolar yazıldı kumpaslar kuruldu. Hasta adam değildi Osmanlı ve başımızı yere eğdirecek bir miras bırakmadı” dedi.

Konuşma sonunda sahneye davet edilen Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Şanlı tarihimizin, bugün olduğu gibi gelecekte de bizi aydınlatmaya devam etmesi siz gençlerin doğru bilgiyi nesilden nesile aktarmasıyla mümkün. Dolayısıyla gerçek bilgiye ulaşmak için her zaman araştırıp okumalısınız. Dünyada Osmanlı gibi 620 yıl yaşayan başka bir hanedanlık yok. Bu bile bizim için gurur verici. Hocamıza verdiği bilgilerden dolayı çek teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yaptığı konuşmanın ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Şimşirgil, ödülünü Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın elinden aldı. Katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekiminin ardından Prof. Dr. Şimşirgil öğrencilerin kitaplarını imzaladı.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı