E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’lü Öğrenciler Ordu İçin 900 Meyve Fidanı Dikti

22.02.2016

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri, Araştırma ve Uygulama Bahçesi’nde Ordu’da yapılan tarımın verimliliği artırmak ve ürün çeşitliliğine katkıda bulunmak için modern tarım tekniklerinin kullanılacağı 900 farklı meyve fidan dikimi gerçekleştirdi.

Toplamda 50 bin m² olan Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesi’nin 12 bin m²sini Bahçe Bitkileri Bölümü kullanmaktadır. 8 bin m² meyve, 2 bin m² bağ ve 2 bin m² sebze yetiştirilmek için ayrıldı. Çilek, üzüm, kivi, fındık, elma, armut, kiraz, vişne, maviyemiş, hünnap, muşmula vb. türler içeren 900 fidan 8 bin m²lik alana özenli bir şekilde Bahçe Bitkileri Bölümü akademisyenleri eşliğinde öğrenciler tarafından dikildi.

Ordu’ya Örnek Bir Bahçe

Öğrencilere ait uygulama alanın oluşturulması ve bilimsel araştırmaların yapılmasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, bu bahçenin aynı zamanda Ordu’ya ve birçok üniversiteye örnek olacağını ifade etti. Konuşmasına devam eden Prof. Dr. İslam: “Ordu ili meyve yetiştiriciliği için iklim ve toprak bakımından uygun bir bölgede. İlimizin temel ticari tarım ürünü fındığın yanı sıra birçok meyve türü de ticari olarak yetiştirilebilir. İlimizde ürün çeşitliliğinin geliştirilmesi açısından modern tarım ve sulama tekniklerinin kullanıldığı bu bahçenin önemini daha çok artırmaktadır. Dikilen meyve fidanlarından elde edeceğimiz sonuçlar meyve türlerinin yetişme süreleri de göz önüne alındığında 3-5 yıl süreceğini tahmin ediyoruz” dedi.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı