E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ı Ziyaret Etti.

01.05.2015

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu üyeleri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ı ziyaret etti.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın makamında gerçekleşen görüşmede; Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Mustafa Poyraz, Ömer Aydın ve Emrah Albayrak bulundu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın Ordu Üniversitesi'ne yeniden atanmasıyla ilgili tebriklerini ileten Başkan Sevinç, yeni dönemde Üniversiteyle iş hayatının beraberliklerinin devam etmesini arzu ettiklerini dile getirerek, fındık sektörünün problemleriyle ilgili teknik konularda işbirliği yapılması hususunda destek istedi.

Türkiye'nin yüzde yüz yerli bir ürünü olan fındığı girdi kullanmadan ihraç eden ve 2023 hedeflerini daha şimdiden gerçekleştiren bir İhracatçılar Birliği olduklarını dile getiren Başkan Sevinç, "Dünyada fındık tüketiminin arttırılabilmesi ve hedeflerin daha da ileriki yıllara yansımasının sağlanması ancak daha fazla fındık üretebilmekle mümkündür. Fakat fındık bahçelerimizin yapısal problemleri bulunmaktadır. Bu problemlerin ticaret hayatına yansımaması mümkün değil. Dolayısıyla bahçelerin kendi kendine ürün vermekten çıktığı bilinciyle birlikte bilim dünyasının, Üniversitelerimizin, Ziraat Fakültelerimizin bu konuda araştırma, geliştirme ve yenileme çalışmalarına destek olmasını arzu ediyoruz. Biz birliğimiz olarak mevcut bütçemizden bu tür Ar-Ge faaliyetlerine Bakanlığımızın ve devletimizin takdirleriyle kaynak aktarabilme imkanına sahibiz. Dolayısıyla hocalarımızın özellikle üretimin ve verimin arttırılması, hastalıklarla mücadele konusundaki çalışma ve projelerine kaynak aktarmamız hususunda hiçbir engelimiz yok. Üniversitemizin bu konularda sağlayacakları bilimsel desteklerine Birliğimiz olarak bizler de maddi açıdan kaynak sağlamaya hazırız." dedi.

Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç yapılan bu görüşmenin olumlu geçtiğini ve başlayacak Ar-Ge çalışmalarının bir ön görüşmesi kabul ederek ilimiz ve bölgemize şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu:

"Çok yeni bir kurulmuş bir Üniversite olmamıza rağmen kurumsallığımızı tamamlayarak hızlı bir büyüme gerçekleştirdik ve büyümemizi sürdürmeye de devam ediyoruz. Fakat bu süreç içerisinde ilimizin ve bölgemizin problemlerini yakından takip ediyor sizlerin çalışmalarını da görüyoruz. Ekonomisi tek bir tarım ürününe bağlı olan illerde kaçınılmaz sonuçlar vardır elbette. Bu noktada Üniversitemiz, lokomotiflik görevi yaparak ürünlerin sanayiye kazandırılmasında ve katma değer oluşturmasında gerekli araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle katkı sunmaya hazırdır. Üniversitemizin bir ayağı araştırma ve geliştirme faaliyetleri, bir ayağı da öğrencilerimizin eğitimidir. Araştıran, uygulayan ve bunu toplum yararına kullanan akademisyenlerimizle bizler her zaman işbirliklerine açığız. Bu görüşme ve işbirliklerimizin şimdiden ilimiz ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum."

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı