E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ; "Ordu Üniversitesi'nde Öğrenci Sayısı 20 Bine Ulaşacak"

15.04.2015

Gerçekleştirdiği sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler, yürütmekte olduğu akademik çalışma ve projeleri ile sunduğu hizmetlerle bölgesinde dikkatleri üzerine toplayan Ordu Üniversitesi; 2014-2015 eğitim-öğretim yılı üniversite tercihlerinde % 95,4’lük doluluk oranı ile yakaladığı büyüme ivmesini sürekli olarak artırıyor.

Ordu Üniversitesi 2015-2016 eğitim öğretim yılında açılacak olan yeni bölüm ve programlarla doluluk oranını ve öğrenci sayısındaki hedeflerini daha ileri noktalara taşımaktaki kararlılığını sürdürüyor.

Ordu Üniversitesi Senatosunca, Üniversitemiz bünyesinde yeni programların açılması ve açılacak olan bu programlara öğrenci alımına dair Yükseköğretim Kurulu'na teklif sunuldu. 

Buna göre 2015-2016 eğitim-öğretim yılında mevcut yüksekokullarda açılmış olan 11 yeni bölüme, değişik fakültelerde 5 yeni bölüme öğrenci alınması mümkün olabilecek. YÖK'ten onay geldiği takdirde yeni açılacak olan ön lisans bölümlerinin toplam öğrenci kontenjanı 425, lisans bölümlerinin toplam öğrenci kontenjanı 189 olarak belirlenmiştir. Buna ilaveten Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda 2 yeni program, Tıp Fakültesinde 1 yeni program (Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı), Enstitülerde 3 yeni program ve Yabancı Diller Yüksekokulunun açılması ile birlikte Ordu Üniversitesi akademik alandaki istikrarlı ve planlı büyümesini sürdürüyor.

Ordu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nca verilen bilgilere göre, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında şu an aktif durumda olan bölüm ve programlar için Üniversitemiz öğrenci kontenjan sayısı ile 4779’a ulaşmış durumda. Bu eğitim öğretim yılında 1879 lisans ve 2900 ön lisans öğrenci sayısına aktif bölüm ve programlar için yurt dışı öğrenci kontenjan sayısı eklendiğinde 5000'e yakın yeni öğrenciye ev sahipliği yapmakta olduğumuz görülüyor.

ODÜ'nün 16500’lerde olan öğrenci sayısının yeni açılacak bölümlerle birlikte 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 20 binlere ulaşacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, şu açıklamalarda bulundu:

“Üniversitemiz daha önce bölgenin en önemli yükseköğrenim merkezlerinden bir tanesi olma yolunda hedefler koymuştu. Hız kesmeden artan başarı grafiğimiz bizim bu hedefe her geçen gün biraz daha yaklaştığımızı gösteriyor. Fiziki ve akademik alanda istikrarlı ve planlı bir büyüme söz konusu. YÖK nezdinde yürüttüğümüz girişimlerimizden olumlu sonuçlar alırken bu büyümenin sadece rakam ve istatistiklerde kalmaması için de ayrı bir özen gösteriyoruz. Büyüyen, tanınan, adından söz ettiren bir Üniversite olmayı başardık. Çalışmalarımız sadece belli bir merkezde yoğunlaşmıyor. Üniversitenin tüm birimlerini kapsayacak şekilde hummalı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni açılan bölümleriyle büyüyen ve gelişen Üniversitemiz, şehrimiz ve bölgemiz adına büyük bir sevinç ve gurur kaynağı olacak.”

ODÜ BASIN

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı