E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'de Cemil Meriç'in Düşünce Dünyası İrdelendi.

07.04.2015

Üniversitemizde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı Türkeli Tarih Kulübü tarafından düzenlenen ve İlhan Aslan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Cemil Meriç'in Düşünce Dünyası" adlı konferans düzenlendi.

Türk yazar, çevirmen ve düşünür Cemil Meriç'in düşünce dünyasının irdelendiği konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Ali Bayhan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

ODÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleşen konferansta Hüseyin Cemil Meriç'in yaşamış olduğu dönemin soğuk savaş dönemi olduğunu ve bu dönemin düşünsel ve yazınsal yaşamına etki ettiğini belirten İlhan Aslan, Cemil Meriç'in "Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye çalışan zavallı insanlarım; karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi" sözüyle kültür mağarasında yaşayanlara bir aydınlık getirmeye çalıştığını belirtti:

"Cemil Meriç, Türk düşünce tarihinde  20 yy.'a damgasını vuran aydınlardan biridir. Yaşadığı dönem boyunca Türk toplumunun en önemli sorunlarına çözüm üreterek Türk düşünce tarihinin mümtaz şahsiyetlerinden biri olmuştur. Cemil Meriç; sosyoloji, felsefe, edebiyat, tarih gibi alanlarda hiç çalışılmamış konulara Türkiye koşullarını da göz önüne alarak değinen toplumda kelimenin tam anlamıyla bir "aydın"ın taşıması gereken meziyetleri bünyesinde toplayan kişidir. Her şeyden önemlisi günümüzde cevabını bulamadığımız hemen hemen her soruya yıllar öncesinden cevap vermiş ve Türk milletinin takdirini kazanmış bir fikir işçisidir."

Cemil Meriç'in kültürler arası hiyerarşiye, bir kültürün farklı bir özelliğiyle diğer bir kültürden üstün tutulmaya çalışılmasına karşı olduğunu aktaran Aslan, Meriç'in düşünce dünyasında İbn-i Haldun, Balzac ve Hint medeniyetinden etkilendiğini belirtti.

Aslan, Cemil Meriç'in eserlerini zamanında ve günümüz şartlarında anlayanların nadir ve seçkin insanlar olduğuna değinerek kelimelerini önemle seçtiğini ifade etti:

"Cemil Meriç'e göre, fikir hayatımızda kelimelerin çok büyük bir önemi ve yeri  var. Asıl kavga insanlarla kelimeler arasındadır. Kendi topraklarımızda doğmayan kelime ve ideolojiler tehlikelidir."

İlhan Aslan, 1916'da Hatay'ın Reyhanlı kasabasında dünyaya gelerek düşünce dünyasının münzevi bir yıldızı olarak görülen Cemil Meriç'in Türkiye'deki sosyal çözülmelerin tespitine, Türkiye'nin toplumsal problemlerine ve Türk düşünce dünyasının Türk tarihi içerisinde yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmesinin ardından konferans sona erdi.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı