E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

9. Yaşında ODÜ'de Büyük Değişim

17.03.2015

Ordu Üniversitesi'nin "9. Kuruluş Yıl Dönümü"nde, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç kuruluştan bugüne kadar yaşanan gelişmeyi değerlendirdi:

"Eğitim süreci, çağdaş yaşamın en önemli unsurları arasındadır. Eğitimin en üst basamaklarından birisi olan üniversiteler; bilinçli, yetkin ve nitelikli bireylerin çalışma sahasına inmesine ve icra edilen her işin yerinde, ölçülü, doğru tespit ve hedefler belirlenerek yapılmasına olanak sağlamakta, hem devlet koluyla hem de gerçekleştirilen işbirlikleri aracılığıyla desteklenerek gelişmektedir.

"Yıldızı parlayan bir üniversite profili"

"Bilimsel ve akademik alandaki gelişmelerin yanı sıra fiziki anlamdaki gelişmeleri her zaman en üst seviyede tutmayı kendimize ilke edindiğimiz ve genç yaşına rağmen Ordu iline yakışır ve yaşanılası bir yerleşke haline getirdiğimiz Ordu Üniversitesi'nin 9. kuruluş yıldönümüne erişmek benim için bir övünç ve gurur kaynağıdır.

Rektörlük vazifesi bana tevdi edildiği günden sonra, görev sürem boyunca, öncelikli hedefimiz bilimin ışığında, yaşadığımız şehre ve ülkemize faydalı, yıldızı parlayan bir üniversite profili oluşturmak olmuştur. Bu hedefe ulaşırken de, ulusal ve uluslararası akademik gelişmelerin bilincinde, kurumsal düşünen, hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkesinden asla ödün vermeyen, hiç kimseyi ötekileştirmeyen ve sinerjiye önem veren bir yönetim anlayışıyla, şehrimiz ve ülkemiz adına yapılacak daha çok şeylerin olduğuna inanarak çalıştık. Geldiğimiz nokta itibariyle de yapılan özverili ve nitelikli çalışmalarla başarımızı bir adım daha ileriye taşımanın gururunu yaşıyoruz."

"Öğreten, öğrenen büyük bir aile"

"10 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 10 Meslek Yüksekokulundaki toplamda 126 aktif bölümle Ordu'da modern bir eğitimin kapısını açan Üniversitemiz; 2006-2007 eğitim - öğretim dönemindeki 5547 olan öğrenci sayısını günümüzde 17 binlere, 118 olan akademisyen sayısını 630'lara, 118 olan idari personel sayısını ise 330'lar seviyesine yükselterek uyum içinde çalışan, öğreten, öğrenen büyük bir aile haline gelmiştir.

Yeni açtığımız lisans programları, uluslararası hareketlilik, pedagojik formasyon ve lisansüstü programları sayesinde bu sayımız her geçen gün artarken; Üniversitemizin fiziki ve akademik alanda iyi bir seviyeye gelmesinin yanı sıra Karadeniz'in kendine has güzelliği de ailemizin büyümesinde etkin bir rol oynamıştır."

"Parlak bir gelecek inşa eden Ordu Üniversitesi"

“Ordu Üniversitesi olarak Dünya'da ve Türkiye'deki gelişmeleri kendimize örnek aldık. Bu yönde Üniversitemizin gelişim haritası içerisinde geleneksel eğitim ve araştırma işlevlerine ek olarak yeni eğitim binalarının projelerini oluşturduk. Kampüs alanımız içerisinde gün geçtikçe yükselen binalarımız içerisinde evrensel değerlere sahip, bilgiyi üreten ve yayan, analitik düşünen, araştırma yeteneği gelişmiş, mesleklerinde üstün başarılara imza atma odaklı öğrencilerimizin yetiştiğini düşündüğümüzde heyecan ve mutluluğumuz her geçen gün daha da artıyor.

Kampüs alanımıza dinamizm kazandıracak şekilde projelendirilen yapımı bitirilmiş ve devam eden eğitim binalarımızın ve nitelikli eğitim yatırımlarımızın son durumunu 9. yılımıza girdiğimiz bugün sizlerle paylaşmak isterim. “

"Bilim ve Teknoloji Merkezi olma yolunda Ordu Üniversitesi"

“2012 yılında inşaat çalışmalarının tamamlandığı Merkezi Araştırma Laboratuvarı'nın 2013 ve 2014 yıllarında akademik heyetin görüşleri doğrultusunda laboratuvar altyapısı tamamlanmıştır. Günümüzde ise toplamda 22 adet tam donanımlı laboratuvar sistemiyle bilim insanlarımızın araştırma - geliştirme faaliyetlerine katkı sunmaktayız.

Merkezi Araştırma Laboratuvarı'ndaki 22 laboratuvarın yanı sıra Tıp Fakültesi'nde 14, Ziraat Fakültesi'nde 9 ve Fen Edebiyat Fakültesi'nde 9 olmak üzere araştırma ve geliştirme faaliyetleri için toplamda 54 laboratuvar, ileri teknoloji kullanılarak akademisyen ve öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca laboratuvarlarımızın tamamı üst düzey teknolojik teçhizatlarla donatılarak araştırmacılar için deneysel araştırma ve uygulamalara yönelik altyapı ortamı oluşturulmuştur.

Yerel değerleri özümseyerek evrensel bilime odaklanmış, araştırma yeteneklerini sürekli geliştiren, dinamik, değişime ve gelişime açık akademisyenlerimizin bilim ve teknolojiye erişimlerini kolaylaştırmak adına oluşturduğumuz laboratuvarlarımız, tüm araştırmacıların çalışmalarına fayda sağlayacak olup disiplinlerarası çalışmalara da katkıda bulunacaktır.”

"Ordu'nun sanat ayağını oluşturacağız."

“Bu çalışmalardan birisi olan ve Şubat 2014'te yer tesliminin ardından yapım çalışmalarına başladığımız Müzik ve Sahne Sanatları Fakültemiz, 3 bloktan oluşacak ve Karadeniz Bölgesi'nde örnek bir proje olarak anılacaktır. 32 bin m2 alan üzerinde yaklaşık 12 bin m2 kapalı alana sahip olacak olan bina, akademisyen ve öğrencilerimize son derece işlevsel bir kullanım alanı sunacaktır. 15 bin m2 tören alanı, 5 bin m2 yeşil alan ve 1000 m2'lik amfi tiyatro ile de öğrenci ihtiyaçlarının maksimum düzeyde karşılanmasını hedefledik. Karkas kısmı tamamlanarak dış cephe kaplamasına geçilen Müzik ve Sahne Sanatları Fakültemizin yapım işi Eylül ayında sona erdiğinde, Ordu'nun sanat ayağını oluşturacağına ve bu ışığımızı tüm Karadeniz'e yayacağına olan inancımız tamdır.”

"Ordu’ya yakışır bir Ziraat Fakültesi"

“Eğitim yelpazesi her geçen gün genişleyen Üniversitemizin Cumhuriyet Yerleşkesinde devam eden bir diğer projesi Ziraat Fakültesi Binasıdır. Çevre bilinci gelişmiş, eleştirel düşünen, toplum yararını ilke edinmiş, bilimsel formasyonu yerinde bireylerin yetişmesi adına 4900 m2'lik bir arazi üzerinde 13.500 m2'lik kapalı alana sahip olacak şekilde 3 blok halinde tasarlanan binamızda karkas seviyesi tamamlanmış ve dış cephe kaplamasına geçilmiştir. 2016 yılı başında bitirilmesi planlanan, modern mimari yapısı ve üst düzey kullanım alanlarıyla öğrencilerin ve akademisyenlerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Ziraat Fakültesi’nin Ordu'ya ve kampüs alanımıza yakışır örnek bir proje olacağı düşüncesindeyiz.”

"Dünya standartlarında bir Diş Hekimliği Fakültesi"

"Yine Cumhuriyet Yerleşkesinde, en gelişmiş yöntem ve tekniklerle toplumun ağız ve diş sağlığının korunmasında hizmet verecek Diş Hekimliği Fakültemizin temelini atmış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Tıp Fakültesi Morfoloji Binası karşısında, 12.400 m2 kapalı alan üzerine toplamda 4 blok olarak tasarlanan ve 2017 Ocak ayında bitirilmesi planlanan projenin, şuanda zemin etüdü için güçlendirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bilim insanlarına özgür ve verimli çalışma altyapısı ve teknolojik ortamı sunarak, bilimsel bilginin üretimini hızlandırmak, bu bilgi ışığında bölgenin ve çevre illerin ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli sağlık hizmeti sunmak amacıyla çalışmalarımıza yenilik ve gelişim içerisinde devam etmeye kararlıyız."

"Sağlık turizmine katkı sağlayacak 600 yatak kapasiteli bir hastane"

"Modern sağlık ilkeleri çerçevesinde en son teknolojilerle donanımlı cihazlar eşliğinde Ordu'ya hizmet sunacak olan 600 yatak kapasiteli Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi için artık son aşamaya gelinmiş durumdadır. Geçtiğimiz günlerde hastane arazisinin kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurmuştuk. Bedel tespiti ve tescil işlemleri sonuçlandırılarak hak sahiplerine mülkiyet bedellerinin yatırıldığı ve tapu tescil işlemlerinin 6 Mart 2015 tarihinde tamamlandığı arazi için, Sağlık Bakanlığı’ndan onay gelir gelmez hastane inşaat çalışmalarına başlanacaktır.

Sağlık alanında yaptığı yatırımlarla adından çokça söz ettirecek olan Üniversitemiz, 600 yataklı Sağlık Bakanlığı ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle bilimsel ve sosyal yönden nitelikli, donanımlı hekimler ve uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamakta ve topluma doğrudan katkı sunmayı hedeflemektedir."

"ODÜ'de yaşam renkleniyor."

"Sadece eğitim ve öğretimi ile değil sosyal - kültürel faaliyetleriyle de öne çıkmayı hedefleyen Üniversitemizde öğrencilerimizin boş zamanlarını değerlendirmeleri; bilgi, beceri ve yaratıcılıklarını artırmaları için işlevsel kullanım alanları sunulmuş ve modern bir eğitim konsepti oluşturulmuştur. Park, bahçe ve yeşil alanları, yürüme parkurları ve sosyal-kültürel-sportif alanlarıyla üniversite çalışanlarımız ve öğrencilerimiz için stresten uzak, çevre dostu fiziki bir yaşam alanı planlanmıştır.

Halı saha, tenis kortu, bay ve bayan soyunma odaları, tedavi odası, wc ve duş kabinleri ve 330 m2 merkezi kantiniyle öğrencilere rahat nefes alacakları ve sportif faaliyetlerde bulunacakları alanları kullanıma açan Üniversitemizde, modern yaşam alanlarını doğa ile birleştirmeye ve mensuplarımıza dinamik bir kampüs oluşturmaya devam etmekteyiz.

24 saat yaşayan bir kampüs oluşturma hedefiyle çıktığımız yolda bir bataklık üzerine kurulmuş Üniversitemiz, çamur görüntüsünden arındırılarak asfaltlanmış; modern binaları, teknolojik alt yapısı, peyzaj çalışmaları, ağaçlandırmaları, yol ve çevre aydınlatmalarıyla yeni bir görünüme kavuşmuştur."

"Üniversiteye yapılan her destek geleceğe yatırımdır."

"Hem akademik hem de fiziksel gelişim sürecinde bugüne kadar önemli mesafeler kat eden Ordu Üniversitesi, yapımı devam eden projelerinin yanı sıra gerçekleştirdiği işbirlikleriyle de yeni projelere imza atmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda geçtiğimiz yaz ayında protokolünü imzaladığımız ve 2 yıl gibi bir sürede bitirilmesini temenni ettiğimiz Gülyalı Turizm Yüksekokulu binasının yapımını üstlenen İş adamı Velittin Küçük'e eğitime sunduğu katkılardan dolayı teşekkür ederim.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde 24 saat hizmet veren bir Merkezi Kütüphane ve tam donanımlı Okul Öncesi Eğitim Merkezi için masaya oturduğumuz, toplamda 3000 m2 arazi üzerinde 6500 m2 kapalı alana sahip olacak binaların tüm yapım maliyetlerini karşılayarak teknolojik çağın gereklerine uygun, son derece kullanışlı, modern ve şık binaların oluşmasına katkı sağlayan iş adamları Onur Çetinceviz ve İhsan Çetinceviz'e teşekkürlerimi sunarım.

Her zaman dile getirdiğim gibi Üniversitemize yapılan her bir destek geleceğe, yarınlarımıza yapılan bir yatırımdır. Bu yatırımların ülkemize ve toplumumuza bilimsel, ekonomik ve sosyo-kültürel olumlu yansımaları olacaktır. Başarıya odaklı bireylerin yetişmesi için imkanlar verildiği takdirde inanıyoruz ki bu geri dönüşler toplumumuza daha hızlı yansıyacaktır."

"Birey ve toplumun gelişimine odaklı bir Üniversite"

"Hayata hazırlanan her birey toplumsal gelişimin bir neferi olmaya adaydır. Birey ve toplumun gelişimine odaklı bir Ordu Üniversitesi için üreten ve ürettiğini topluma mal eden yapımızı hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz.

9 yıl gibi kısa bir sürede iddialı bir yükseköğretim kurumu haline gelen Üniversitemizin insanlık tarihi boyunca araştıran ve proje üreten bir yapıya bürünmesi için teşviklerimizi, yatırımlarımızı ve desteklerimizi sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 9 yıl önce başlayan eğitim yolculuğunu bugünlere getirerek her geçen gün başarısına bir yenisini ekleyen ve ilerlemesini hız kesmeden devam ettiren Üniversitemizin "9. Kuruluş Yıldönümü"nü kutluyor, başarıda doğrudan ve dolaylı katkısını gördüğümüz, her daim desteklerini hissettiğimiz tüm mensuplarımıza teşekkür ediyor ve daha nice başarılarla dolu bir geleceğe hep birlikte imza atmayı temenni ediyorum.

Saygılarımla."

REKTÖR

PROF. DR. TARIK YARILGAÇ

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı