E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'ın 10 Ocak Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı

09.01.2014

Kamuoyunun aydınlatılmasında, toplumların haber alma ihtiyaçlarının giderilmesinde her ortam ve koşulda mesleklerini özveri ile icra eden basın mensuplarımız; fikir, düşünce ve haberleşme özgürlüğüne yaptıkları katkılarla insan hakları ve demokrasimizin en yılmaz savunucuları olmuşlardır.

İlkeli, dürüst ve tarafsız yayıncılık anlayışının, farklı görüş ve düşüncelerin toplumlara objektif şekilde aktarılmasının büyük bir sorumluluğu beraberinde getirdiğini biliyoruz. Zor çalışma koşullarına rağmen her bir gazeteci arkadaşımız bu sorumluluğun bilincinde, canlarını tehlikeye atmak pahasına, zaman ve mekan mefhumu gözetmeksizin haber peşinde koşmaya devam etmektedirler. Durum ne kadar meşakkatli olsa bile, kısıtlı imkânlarla görevini yapmaya çalışan gazetecilerimizin, ilimizin her türlü gelişimine, kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte demokratik teamüllerin daha da güçlenmesine olumlu katkılar yapacaklarına dair inancımız tamdır.

Günümüz bilişim teknolojileri sayesinde yerel ve ulusal birçok habere anında ulaşabilmek mümkün olmakla birlikte, bu defa haberlerin sarih ve sahih olup olmadığı mevzu ön plana çıkmıştır. Gazetecilerimiz de bu noktada haber kirliliğinin önüne geçerek görevlerini titizlikle yerine getirmektedirler. Toplumların bazen kulağı bazen de dertlerini dile getiren bir nevi dilleri olmakta, kalemlerini doğrudan yana kullanmakta, insan haklarına saygılı bir gazetecilik örneği göstererek toplumla haber arasında köprü vazifesini itinayla sürdürmektedirler.

Globalleşen dünyada ulusaldan yerele birçok konuyu gündeme taşıyan, halkın nabzını tutan, sorunlarının tespit edilmesinde ve çözüm önerilerinin getirilmesinde toplum yararına hizmet eden, tarihe not düşen ve geleceğe ışık tutan fikir emekçisi gazetecilerimize başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor, ebediyete intikal etmiş tüm gazetecilerimizi rahmetle anıyor, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü en içten dileklerimle kutluyorum.

Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ

RektörT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı