E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Yüzyılın İslam Kültür Hizmet Ödülü'ne layık görülen “Hadislerle İslâm” Adlı Eser, İslam Dünyasının hizmetine sunuldu.

31.12.2014

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, koordinatörlüğünü ve metin yazarlığını üstlendiği, esere yaptığı katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan ödül alarak Yüzyılın İslam Kültür Hizmet Ödülü'ne layık görülen 7 ciltlik “Hadislerle İslâm” adlı eseri Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'a hediye etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in başkanlığında yaklaşık 8 yıllık bir çalışmanın sonucunda oluşturulan “Hadislerle İslâm” adlı eser, alanında uzman 85 Türk ilim adamının katkılarıyla hazırlandı. Allah Resulü Sevgili Peygamberimizin hakikat çağrısına, onun imanına, ibadetine, ahlakına, örnekliğine, değerlerine, beşeri münasebetlerine kulak vermek isteyen tüm İslam Alemi için önemli bir kaynak niteliği taşıyan “Hadislerle İslâm” adlı eser, 20 bin sahih Hadis-i Şerif’ten oluşuyor.

Hz. Peygamber’in sünnetini ve hadislerini doğru anlama adına modern zamanın problemleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan ve Allah Resulü’nün rahmet ve hikmet dolu dünyasını keşfetmeye çağıran "Hadislerle İslam" eseri, giriş bölümü ve sırasıyla 1. Allah, Âlem, İnsan ve Din, 2. Bilgi, 3. İman, 4. İbadet, 5. Ahlak, 6. Sosyal Hayat, 7. Kültür ve Medeniyet, 8. Ebedî Hayat: Ahiret olmak üzere 8 ana bölümden oluşuyor. Hz. Peygamber’in çağımıza dönük yüzünü, hadislerin mesajını yeniden düşünerek bugünün insanına ulaştırma sorumluluğunda,  sade ve anlaşılır bir dille yazılan eser kapsamında tam 205 bin rivayet incelendi. Üç yüz elli civarında ana başlık ve dört bin beş yüz kadar konu başlığına altında konularına göre tasnif edilen 20 bin Hadis-i Şerif, gelişmesi, sonucu ve kurgusu olan bir yazı bütünlüğü içerisinde yorumlanarak okuyucunun hizmetine sunuldu.

Temel referans metinlerinin birbirleriyle olan irtibatı ve metinler arası iç bütünlük dikkate alınarak seçilen ve oldukça titiz bir çalışmanın ürünü olan eserin hazırlanmasında proje koordinatörlüğünü üstlenerek metin yazarlığını da başarılı bir şekilde yerine getiren Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz ÜNAL'a "Hadislerle İslam" adlı eserine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, uzun ve zahmetli araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ve İslam Dünyası'na iyi bir rehber olma niteliği taşıyan böylesine faydalı bir eserin herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini belirterek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan aldığı ödül dolayısıyla da kendisini tebrik etti.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı