E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ'ın Dünya İnsan Hakları Haftası Kutlama Mesajı

10.12.2014

Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 66. yıldönümü olan 10-17 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı:

"Ortak çağdaş ilkeler doğrultusunda, insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin, insan hakları ve temel özgürlüklerin evrensel olarak saygı görmesini sağlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 66. yıldönümünü idrak ediyoruz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, temelinde evrensel anlamda eşitlik ilkesini barındıran ve insanın yaşam alanının korunması yükümlülüklerini hatırlatan bir belge olarak geçerliliğini hala sürdürmektedir. Fakat günümüzde dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan düşmanlık ve savaşlarla temel insan haklarının ihlal edildiğine ve yaşam haklarının ellerinden alındığına üzülerek şahit olmaktayız.

İnsan haklarının temelinde onun diğer canlılardan üstünlüğü sebebiyle değerinin korunması gerekliliği vardır. İnsanın değeri ise doğuştan kazandığı haklarının gözetilmesiyle gerçekleşir. Adaletten eğitime, sağlıktan çalışmaya kadar birçok hakkın korunması ve sürdürülmesi, eşit ve onurlu bir yaşamın temelini oluşturur. Bu ise toplumda huzur ve güvenin hakim olduğu, gelecek kaygısının azaldığı, vatandaş olma bilincinin uyandığı, birlik ve bütünlük içinde yurtta ve dünyada barışın sağlandığı bir bilinçle mümkündür.

Bu duygu ve düşünceler eşliğinde insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi; barış, adalet, özgürlük ve kardeşliğin hakim olması; hak ve hürriyetlerin tüm insanlık için eşit olması temennisiyle Dünya İnsan Hakları Haftası'nı en içten dileklerimle kutluyorum."

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı