E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'de "Stresle Baş Etme Yöntemleri ve Öfke Kontrolü" Semineri düzenlendi.

27.11.2014

ODÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi(ODÜSEM)'in organize ettiği "Stresle Baş Etme Yöntemleri ve Öfke Kontrolü" adlı seminer, Ziraat Fakültesi Başak Seminer Salonunda gerçekleştirildi. Psikolog Mihriban KORKMAZ tarafından verilen seminere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri YILMAZ, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Ordu Halk Sağlığı Merkezi'nde görevli Psikolog Mihriban KORKMAZ, seminerin ilk bölümünde stresin insan yaşamındaki yerini, hayatı nasıl etkilediğini ve stresle başa çıkma yöntemlerini irdeledi.

"Stres kontrol altına alınabilir."

Stresi, hayatın kaçınılmaz bir parçası ve genellikle olumsuz ve zararlı bir durum olarak görme eğiliminde olduğumuz bir kavram şeklinde tanımlayan psikolog Mihriban KORKMAZ, stres unsurunun yaşam devam ettikçe var olacağını, stresi tamamen ortadan kaldırmanın mümkün olmadığını ancak kontrol altına alınabileceğini vurguladı. "Stresle başa çıkmak, stresin etkisini hep olumlu düzeye tutabilmeyi öğrenme anlamına gelir. Stresle baş edebilmek için yaşadığımız duruma bakış açımızı değiştirmemiz gerekebilir. Zorlukları bir tehdit olarak değil, yeteneklerimizi sınayabileceğimiz bir fırsat, bir “mücadele” olarak değerlendirdiğimizde başımıza gelen olayı kendi avantajımıza döndürüp stres düzeyini azaltabiliriz."

Optimum düzeyde stresin bizleri motive ederek olgunlaşmamıza katkıda bulunabileceğini ancak aşırı, sürekli ve etkin bir şekilde başa çıkılamayan stresin ise bireyin psikolojik ve bedensel sağlığını bozucu olumsuz etkiler yaratabileceğinin altını çizen psikolog Mihriban KORKMAZ, seminerde dağıttığı anket formları ile de katılımcıların stres düzeylerini ölçmelerini sağladı.

"Öfkeyi yapıcı bir şekilde yönetmek elimizde"

Psikolog Mihriban KORKMAZ, seminerin ikinci bölümünde ise öfke kontrolü üzerinde durdu. KORKMAZ, öfkenin yaşanması gereken kontrol edilebilir bir duygu olduğunu belirterek öfkenin yaşanma biçiminin onu iyi ya da kötü kıldığını söyledi. “Öfkemi amacıma ulaşmayı engellemeyecek bir tarzda nasıl ifade edebilirim?” sorusunun yanıtı  üzerinde  düşünmek gerektiğini ifade eden KORKMAZ, öfke kontrolünün yapıcı bir şekilde yönetilebileceğini şu şekilde ifade etti: "Öfke yönetiminin amacı; saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade etme becerisini kazanmasıdır. Kızgınlığa yol açan insanları, olayları yok edemezsiniz, onlardan kaçamazsınız, onları değiştiremezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bu insanlar ya da olaylar karşısında gösterdiğiniz içsel ve dışsal tepkilerinizi kontrol edebilmek, onları yapıcı bir şekilde yönetebilmektir."

Konferans, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri YILMAZ'ın Psikolog Mihriban KORKMAZ'a Teşekkür Belgesi vermesinin ardından sona erdi.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı