E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'de, "Doğa Mantarları ve Zehirlenmeler" Adlı Konferans Düzenlendi.

18.11.2014

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Aysun PEKŞEN'in konuşmacı olarak katıldığı "Doğa Mantarları ve Zehirlenmeler" adlı konferans düzenlendi.

Ziraat Fakültesi Çotanak Salonu'nda gerçekleşen konferansa ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan KARADENİZ, Ordu İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Müdür Yard. Kıvanç GÜNAY, Tarım il şube müdürleri, il ve ilçe müdürlüklerinin ziraat mühendisleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  

Türkiye florasının doğal mantarlar bakımından çok zengin olduğunu ve birçok ülkeye önemli miktarlarda doğal mantar ihraç edildiğini belirten Prof. Dr. PEKŞEN, ihraç edilen başlıca doğa mantarlardan Morchella, Boletus, Tricholoma, Lactarius, Rhizopogon, Hydnum, Cantharellus, Craterellus, Terfezia türleri ve Amanita ceaserea türleri hakkında bilgi vererek bu mantarların taze/soğutulmuş, dondurulmuş, salamura ve kurutulmuş olarak ihracatının yapıldığını belirtti.

Mantar toplarken dikkat edilmesi gereken hususlar var.

En uygun mantar toplama zamanının sabah çiğinin kaybolduğu ve havanın kuru olduğu zamanlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. PEKŞEN, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında şunları dile getirdi: "Mantarlar ıslak toplanıldığında daha çabuk bozulacaktır. Mantar toplarken hasır sepet kullanılması tercih edilmelidir. Mantar toplanılan yerin, motorlu taşıt trafiği olan yollardan en az 100 metre uzak olmasına özen gösterilmeli, mantar kökünden koparılmalı ve sonra topraklı kısmı kesilip atılmalıdır."

Mantar zehirlenmeleri oranının iklim, yaşam şekli ve alışkanlıklara bağlı olarak değiştiğini belirten Prof. Dr. PEKŞEN, mantar zehirlenmelerinin nedenlerini şu şekilde sıraladı: "Yenilebilir ve zehirli türler arasındaki karışıklık, risklerden habersiz olma, çocuklar tarafından kaza ile tüketilme ve intihar amacı ile (çok nadir) kullanılması mantar zehirlenmelerinin başlıca nedenleridir."

Zehirli ve yenen mantarlar hakkında bazı yanlış inanışlar hakim.

Halk arasında dolaşan bazı yanlış inanışların hakim olduğuna değinen Prof. Dr. PEKŞEN, yanlış inanışlardan bazılarını şu şekilde sıraladı: "Mantar koparılınca zehirli ise iç kısmının rengi hemen mavileşir, zehirli mantarlar salyangozlar tarafından yenilmez, çayırlarda ve ağaçlar üzerinde yetişen mantar türleri zehirsizdir, tuzlu ve sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır, mantarın yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir, mantara zehiri yılanlar verir, kurutulmuş mantar zehirli değildir, mantarı yoğurt ile yemek zehirlenmeyi önler, pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır şeklinde hiçbir bilimsel geçerliliği olmayan inanışlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir."

Mantar zehirlenmelerinde bazı soruların cevapları önem taşıyor.

Mantar yendikten kaç saat sonra semptomlar ortaya çıktı, semptomlar nelerdir, kaç tür mantar yendi, mantarı yiyen herkes hastalandı mı, mantarın toplandığı ve saklandığı koşullar nedir sorularının cevaplarının önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. PEKŞEN, şunları belirtti: "Zehirli mantarlar yendikten sonra 2 saate kadar ortaya çıkan belirtileri; sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma ve terlemedir. Yendikten 6 saat sonra gelişen belirtileri ise bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı, karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organlara bağlı belirtilerdir. Bu belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

Zehirli olmayan mantarlarda da zehirlenme vakaları görülüyor.

Çürüyen ye da patojen bakteri, ağır metaller veya toksik kimyasallarla kirlenmiş olan yenilebilir mantarların, özellikle de karayolları boyunca yetişen yenilebilir mantarların yenmesinin uygun olmadığını dile getiren Prof. Dr. PEKŞEN, bulantı, kusma, panik reaksiyonu, titreme, sıcak basması, ellerde avuç içinde terleme ve gibi belirtilerin görülebileceğini anlatarak tedavi olunması gerekliliğini ifade etti. Ayrıca mantarların aşırı yenmesinin de müshil etkisine yol açabileceğine değinerek alkolle tüketilmemesi gerektiğini ve alerjik olabileceğinin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan KARADENİZ'in OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Aysun PEKŞEN'e çiçek takdim etmesiyle konferans sona erdi.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı