E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ Tıp Fakültesi Öğrencileri, Diyabet Hastalığına Dikkat Çektiler.

16.11.2014

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencileri “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinlikleri kapsamında Fidangör Tahıl Pazarı Mevkiinde Ordulu vatandaşlara kan şekeri ölçümü gerçekleştirdiler.

Ordu Üniversitesi TURKMSIC Ordu Tıp Öğrencileri Birliği Halk Sağlığı Çalışma kolu tarafından düzenlenen etkinlikte 30 beyaz önlüklü öğrenci, diyabet konusunda halkı bilinçlendirdiler.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte onlarca vatandaş, öğrencilerin açtığı stantlara uğrayarak kan şekerlerini ölçtürdüler. Kan şekeri ölçümü yaptıracak kişilerin, bazı temel bilgilerin yer aldığı anket sorularını cevaplamalarının ardından parmak uçlarından kan alınarak değerlerine bakıldı. Ölçüm sonuçlarına göre vatandaşlara bilgi vererek gerekli tavsiye ve uyarılarda bulunan öğrenciler, ayrıca ölçüm yapan kişilerin “14 Kasım Dünya Diyabet Günü”nü kutlayarak ellerindeki kırmızı karanfilleri vatandaşlara dağıttılar.

 

Kronik hastalıklar içinde önemli bir yer tutan diyabet hastalığının ülkemizde son 10 yılda 2 kat arttığını belirterek Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bunun önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Ordu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Başkan Yardımcısı Bengisu KAPTAN ve Halk Sağlığı çalışma kolu direktörü Aylin KAHYAOĞLU, şunlara değindiler:

“Diyabet, insülin hormonunun olmaması veya yetersizliğinden dolayı vücudun kan şekerini düzenleyememesidir. Bir kişinin diyabet sayılabilmesi için bazı takiplerinin yapılması gerekiyor. Biz bugünkü etkinliğimizde kan şekeri ölçümleri yaparak diyabet potansiyeli gördüğümüz kişileri dâhiliye uzmanına yönlendiriyoruz. Buna karar verebilmek için kan şekerinin bazı değerlerde olması gerekiyor. Bu değerler, açlık kan şekeri 100-126 arası risk grubu, 126 ve üzeri diyabet; tokluk kan şekeri 140-200 arası risk grubu, 200 ve üzeri ise diyabet olarak sınıflandırılıyor. Eğer bu değerlere sahip kişilere rastlarsak onları bir dâhiliye uzmanına yönlendiriyor, diyabet riski olmayanlara ise diyabetten nasıl korunacaklarıyla ilgili detaylı bilgiler aktarıyoruz.”

Etkinlik öncesinde Sağlık Bakanlığı - ODÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kan şekeri ölçümü ile ilgili Hastane Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Özgür ENGİNYURT’tan eğitim aldıklarını belirten öğrenciler, üyesi oldukları TURKMSIC topluluğundan da bahsederek şunları belirttiler:

“TURKMSIC tıp öğrencileri tarafından kurulmuş bir birliktir ve Türk tıp öğrencilerini uluslararası alanda temsil eden tek birliktir. Biz bu birliğin Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan Ordu temsilcileriyiz. Ordu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği bizim mesleki açıdan gelişimimize katkı sağladığı gibi Türkiye’deki birçok üniversiteden tıp öğrencileriyle bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmamızı da olanaklı kılıyor.”

Yaklaşık 400 vatandaşın kan şekeri ölçümü gerçekleştirdiği stantta yapılan analizler sonucunda çoğu kişinin diyabet riski taşıdığını bilmediği ortaya çıktı. Bu kişiler öğrenciler tarafından ne yapılması gerektiği konusunda bilgilendirildiler. Etkinlikle ilgili memnuniyetini belirten vatandaşlar, öğrencilere teşekkür ederek stanttan ayrıldılar.

ODÜ BASIN

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı