E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, 'Sanal Köyüm' Projesi ile Eski Kuşaklardan Yeni Kuşaklara Uzanan Bir Kültür Köprüsü Kuracak

23.06.2014

Türkiye'nin yerel kültürel değerleri, 'Sanal Köyüm' projesi ile dedelerden ve ninelerden torunlara aktarılacak. Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Ahmet DAĞLI'nın geliştirdiği ve Ordu Üniversitesi tarafından desteklenen projeyle, Türkiye genelindeki 35 bini aşkın köyün, birçoğu unutulan ve birçoğu da unutulmaya yüz tutan kültürel değerleri kayıt altına alınıyor. İnternet üzerinden kurgulanan 'Sanal Köyüm' platformuyla katılımcılar, 'dedemin çocukluğuna yolculuk' sloganıyla 800 soruda kendi köylerinin kültürel değerlerini oluşturacaklar.

Projenin tanıtım toplantısında yerel ve yaygın medya mensuplarıyla bir araya gelen Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, 'Sanal Köyüm Projesi'nin, katılımcıların sağlayacağı katkıyla adeta Türkiye'nin kültür envanterini oluşturacağını belirtti. Rektör YARILGAÇ tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Ordu Üniversitesi'nin kurumsallaşma süreciyle birlikte bir çok projeye imza atan bir üniversite durumuna geldiğini ve TÜBİTAK, AB, KEİ projelerinde toplamda milyonları geçen ölçeklerde projeler ürettiğini kaydetti.

ODÜ'nün bölgede ve ülke genelinde belirli projelerde söz sahibi olan bir üniversite durumuna geldiğini anlatan Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ şöyle devam etti, "Türkiye'nin il, ilçe, kasaba ve tüm köylerini kapsayan 'Sanal Köyüm Projesi'yle, ODÜ olarak ülkemizin kültürel değerlerini kayıt altına alacak bir projeye imza atıyoruz. Genel kültürümüzü, bizi biz yapan değerlerimizi unutmamak, yok etmemek adına kendi öğretim üyelerimizin katkılarıyla hazırlanan bir projedir 'Sanal Köyüm Projesi'... Burada önemli olan; teknolojiyi ne kadar etkin kullanırsak kullanalım geçmiş değerlerimize sahip çıkılması gerekliliğinin farkına varılmasıdır. Kendi köyümüz, kendi kasabamız, kendi aile bireylerimizden ifadelendirerek çıktığımız bir yol 'Sanal Köyüm Projesi'..."

Bizi biz yapan değerlerin, yaşlılardan, babaannelerden, dedelerden aktarılan fakat kayıt altına alınmamış sözler, adetler, ritüeller, hikayelerin bu proje ile kayıt altına alınacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ konuşmasını şöyle tamamladı, "Gençleri eskilere gönderecek, eskilerle yaşatacak ve o eski değerleri kayıt altına alacak bir sistem oluşturuldu. Şehirleşme hızıyla birlikte artık çoğu unutulan, yozlaşan ve şehir hayatıyla somutlaştırılamayan değerleri bu projeyle canlı kılabiliriz. Böylece aynı zamanda da Türkiye'nin bir kültür envanterini de oluşturmuş olacağız."

 

Yrd. Doç. Dr. Ahmet DAĞLI: 800 soru ile geçmişe yolculuk...

  Projenin detayları ve amaçları hakkında bilgi veren ODÜ Fen Edebiyat Fakültesi Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı ve proje sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet DAĞLI, Türkiye nüfusunun hızla köyden kente doğru kaydığını ve bu süreçte de kültürel ve yerel değerlerin unutulmaya, yok 

olmaya başladığını söyledi. Yaşlıların bu tür çalışmalarda genelde çekingen davrandığını ancak kendi torunlarına karşı daha anlayışlı olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. DAĞLI, gençlerin ve çocukların, dedelerinin, ninelerinin dizlerinin dibine oturarak geçmiş yaşam ve 

geleneklerle ilgili sorular soracağını, onlardan aldıkları bilgileri, dedelerinin kendi çocukluk dönemine ait bir oyuncağı yaparken çekilen fotoğrafını ya da videosunu siteye yükleyerek kendi köylerinin kültürel envanterine katkı sunacağını belirtti.

UNESCO'nun 1972 yılından bu yana ABD ve Avrupa'nın baskın kültürleri karşısında kaybolma riski taşıyan yerel kültürel mirasları kayıt altına aldığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. DAĞLI şunları kaydetti, "Bizim de bu kapsamda Göreme, Pamukkale, Semazen, Kırkpınar Güreşleri ve Türk Kahvesi gibi değerlerimiz kültürel miras olarak koruma altına alındı. UNESCO yerel kültürel değerlerin korunması ve yeni nesle aktarılmasını istiyor. Bizim 'Sanal Köyüm' projemiz UNESCO'nun derleme ve aktarma amacına da hizmet ediyor."

Projenin ortaokul 6, 7 ve 8. sınıflardaki 'Halk Bilimi Dersi'ne de önemli katkılar sağlayabileceğini ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütebileceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. DAĞLI konuşmasını şöyle tamamladı, "Sayın Rektörümüz, bu projenin MEB ile koordineli şekilde öğrencilere ulaştırılmasının çok daha yararlı olacağını söyledi. 'Sanal Köyüm' projesi biraz daha olgunlaştıktan sonra MEB ile ortak bir çalışma yapmak istiyoruz. Hatta 'Halk Bilimi Dersi' bu platform üzerinden dahi verilebilir. Öğretmenler öğrencilerine sitemizdeki 800 kayıtlı sorudan bir ya da bir kaçını, cevaplanması için ödev olarak verebilir. MEB ile böyle bir proje gerçekleştirilirse, aynı zamanda kültürel envanterimiz de kayıt altına alınmış olacaktır."

Ordu Üniversitesi İktisadi İşletme ve Uygulama Restoranı’nda gerçekleştirilen kahvaltılı tanıtım toplantısına Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nuri YILMAZ ve Prof. Dr. Saim Zeki BOSTAN ile proje sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Ahmet DAĞLI'nın yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

'Sanal Köyüm' nedir?

Türkiye'deki yaklaşık 35 bin köyün unutulan ve yok olmaya başlayan kültürel değerlerini kayıt altına almayı ve gelecek kuşağa aktarmayı amaçlayan projede katılımcıların katkısı belirleyici olacak. www.sanalkoyum.com internet adresinden ulaşılan platforma üye olan kullanıcılar, buradaki Türkiye haritasında kendi köylerini sisteme kayıt ettikten sonra, sitede yer alan ve 800 sorudan oluşan Halkbilim sorularına cevap vererek sisteme bilgi girişi yapabilecek. Editörün onayından geçen bilgiler ilgili köyün kültürel değeri olarak sistemde yer alacak ve kullanıcılara sunulacak. Akıllı telefon uygulaması da bulunan Sanal Köyüm platformuna üye olan kullanıcılar, fotoğraf ve video gibi görsel dosyaları da sistemde paylaşabilecek.

ODÜ BASIN

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı