E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, Kafkasya Üniversiteler Birliği IV. Olağan Kongresine Katıldı

03.06.2014

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Ankara Bilkent Otel'de gerçekleşen Başkanlığı ve Sekretaryası Ardahan Üniversitesi tarafından yürütülen Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) 4. Olağan Kongresi'ne katıldı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ'ın da bulunduğu Başbakanlık TİKA Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Hazar Strateji Enstitüsü, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi ve Türkiye İş Bankası’nın katkılarıyla organize edilen kongreye; bölge ülkelerinin enerji bakanları, T.C.Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Kemal ABDULLA, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar RESULZADE, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda devlet adamı, üniversite rektörü, enstitü başkanı ile basın-yayın kuruluşu temsilcileri katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Osman HORATA moderatörlüğünde “Toplum-Birey İlişkisinde Edebiyatın İşlevi” adlı panelle başlayan KÜNİB IV. Olağan Kongresi'nde T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İSEN, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Dr. Kemal ABDULLA ve Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar RESULZADE birer sunum gerçekleştirdiler.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, KÜNİB’in IV. Olağan kongresi başta olmak üzere, önümüzdeki günlerde gerçekleştirmeye devam edeceği organizasyonların etkisinin bölgesel ve küresel çapta artmaya devam edeceğini bildirerek, Üniversitelerin bulundukları bölgeler açısından büyük rol oynadığını ve Üniversitelerin bulundukları bölgelerin lokomotifi olduklarını ifade etti. Prof. Dr. İSEN, KÜNİB’in bu yıl Başkent Ankara’da düzenlediği kongrenin ve çalıştay toplantılarının, “Durgun suya atılmış bir taş gibi, ilerleyen yıllarda dalga dalga yayılarak etkisini arttıracak” nitelikte olduğunu kaydederek “Hepimiz, KÜNİB’in bu faaliyetlerinin meyvelerine önümüzdeki yıllarda daha güçlü bir biçimde erişeceğiz” şeklindeki öngörüsünü dile getirdi.

Prof. Dr. İsen, önümüzdeki yıllarda kültür olgusunun daha da önemini arttıracak bir boyuta ulaşacağını söyleyerek, “Nasıl ki ‘herkes için eğitim’ sloganı varsa, önümüzdeki yıllarda da ‘herkes için kültür’ hedefiyle karşı karşıya kalacağız. Bu da toplum olarak kültürel düzeyimizin daha yükseklere çıkmasına imkân sağlayacaktır. Siz de üniversiteler olarak eğitim için nasıl ki önemli bir rol üstlendiğinizi hissediyorsanız, benzer bir biçimde kültürel gelişmeler için de böyle bir rol üstlenebilirsiniz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

KÜNİB’in Ankara’da düzenlediği IV. Olağan Kongresinin teması; “Kafkasya’nın Geleceğinde Enerjinin Rolü: Bölge Ülkeleri Dayanışması” oldu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ tarafından “Küreselleşen Dünyada Enerjinin Rolü: Kafkasya Örneği” konulu konferans verilirken Bakan YILDIZ, yaptığı konuşmada dünyada çok ciddi enerji adaletsizliği yaşandığını, 1,4 milyar insanın henüz elektrikle tanışmadığını, 2,8 milyar insanın da hala eski yöntemlerle yemeğini pişirdiğini belirtti. Enerji ihtiyacının karşılanması için 2035 yılına kadar dünyada yaklaşık 17,9 trilyon dolarlık bir yatırım yapılmasının öngörüldüğünü ifade eden YILDIZ, Türkiye'nin doğusundaki enerji kaynaklarının dünyadaki bütün enerji kaynaklarının yüzde 65'ini, batısındaki tüketicilerin ise toplam tüketimin yüzde 65'ini oluşturduğunu kaydetti. Bakan YILDIZ, Türkiye'nin coğrafyasının avantajlarını doğru projelerle kullanmak zorunda olduğunu vurguladı.

Hazar çevresindeki petrol kaynaklarının çok büyük bir güç olduğunu da söyleyen YILDIZ, “TANAP projesi gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’nın güneyi. Tabii ki bu boru hattına Türkmenistan doğalgazı da katılabilir. Gelecek 20 yılda yaklaşık yüzde 40 oranında artması beklenen dünya enerji tüketiminin en önemli noktalarından bir tanesi, Orta Doğu, Hazar Bölgesi ve Orta Asya bölgelerini kapsayan bir yapı olduğunu Uluslararası Enerji Ajansı araştırmalarında bize söylüyor. Enerji sektörü olarak tarihe ve kültürel birliğimize olumlu katkılar koymaya devam edeceğiz. Bununla alakalı çalışmalarımızı her geçen gün artırıyoruz. Çok zengin yer altı kaynakları var. Bu kaynakları bütün bölgemize yaymak zorundayız" dedi.

Kongre öncesi düzenlenen çalıştayda; 14 ülkeden 67 üniversite rektörü, sosyal, fen ve sağlık bilimleri alanlarında bölgenin ve bölge üniversitelerinin işbirliği imkânlarını masaya yatırırken; Rektör Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Mevlana Değişim Protokolü kapsamında Kafkasya Üniversiteleriyle protokoller imzaladı.

Rektör Prof. Dr. YARILGAÇ, Kafkasya Üniversiteler Birliği'nden olan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakındoğu Üniversitesi, Tebriz Devlet Üniversitesi, Nahçıvan Üniversitesi, Azarbeycan Devlet Ekonomi Üniversitesi, Kırgızistan Manas Üniversitesi ve Bakü Avrasya Üniversiteleri ile Mevlana Değişim Protokolleri imzalanırken, karşılıklı işbirliği konusunda mütabakat sağlandı.

ODÜ BASIN

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı