Üniversitemizde “Türk Din Musikisi Konseri” Gerçekleştirildi

Üniversitemizde İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Topluluğu tarafından “Türk Din Musikisi Konserleri-III” programı gerçekleştirildi.

Morfoloji binası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Fakülte Dekanları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konserde İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Topluluğu tarafından muhayyerkürdi, hüseyni, uşşak ve gülizar makamında ilahiler okundu. Birinci bölümde; “Kimi Dosta Varır, La Mekan, Cuşa Gelir Dağ ile Taş, Senin Aşkın ve Dön Allah Deyu” ilahileri okundu. Mehmet Akif İnan’ın “Olağanüstüler” adlı şiirinin seslendirilmesinin ardından ikinci bölümde ise; “Hüseyni Salatü Selam, Zat-ı Hakk’da, Şeyhin Şahı, Ya Rab Bizi Kahretme, Ne Feryad Edersin Divane Bülbül, Geydim Hırkayı, Uşşak Tevhid, Huve Rabbüna ve Esma Zikri” ilahileri icra edildi.

Konser sonrası konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Bu akşam bize bu güzel konseri sunan İlahiyat Fakültemizin öğretim elemanlarına, misafir öğretim elemanlarına ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. İlahiyatın dini musiki alanını her zaman önemsedim. Zira Sevgili Peygamberimiz Kur’an-ı sesinizle güzelleştirin şeklinde ifade ediyorlar. Hayatın her anında gündelik işlerimizi yaparken Allah’ı hatırlamalıyız. Dolayısıyla müziğimizin de bizleri manevi bir iklime taşıması lazım. İnanıyorum ki Üniversitemizde yıllar geçtikçe çok güzel gençler yetişecek ve bu milleti bu ülkeyi çok daha ilerilere taşıyacaklardır. Bu düşüncelerle bu güzel akşamı bizlere yaşatan İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Topluluğu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

Program, Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın şiir okuyan öğrenci Nimet Öksüz’e çiçek takdimi ve Arş. Gör. Dr. Samet Karahüseyin’e teşekkür belgesi takdiminin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

ODÜ Basın

Tarihi : 31-12-2021 14:10:23