Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Anma Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla anma programı düzenlendi. 

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ceren Özdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Niyazi Taşcı, Fakülte Dekanları, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Mehmet Sami Güler, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimi ile başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan “Altı yıl önce ülkemiz hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya gelmiş, bu girişim milletimizin iradesi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve öngörüsü ile kısa zaman içinde bertaraf edilmiştir. Milletimiz, bağımsızlığına hiçbir şer odağının el süremeyeceği gerçeğini Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla 15 Temmuz gecesinde de göstermiştir. 15 Temmuz gecesi ve ardından gerçekleştirilen demokrasi nöbetleri, ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı tarihi bir meydan okumadır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet güçlü, dinamik, bilimin yolunda ilerleyen ve dünyada söz sahibi bir ülke olarak varlığını sürdürecektir.  Bu yolda önümüze çıkan engelleri milli birlik ve beraberlik duygusuyla aşacağımıza olan inancım tamdır. Yükseköğretim kurumları olarak bizlere düşen en mühim görevlerden biri akıl, bilim, ahlak ve vicdanın ışığında vatanına, bayrağına, milli ve manevi değerlerine bağlı daha güçlü genç nesiller yetiştirmeye devam etmektir. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasimiz, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Programın devamında Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Erden tarafından “15 Temmuz Aşkına” konulu konferans gerçekleştirildi. Program Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın Doç. Dr. Ömer Erden’e teşekkür takdiminin ardından sona erdi.

ODÜ Basın

 

Tarihi : 19-07-2022 16:30:10 / Düzeleme Tarihi :19-07-2022 17:31:39