Milli Ağaçlandırma Günü Kapsamında Üniversitemizde Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında “Geleceğe Nefes” sloganı ile tüm ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen fidan dikimi etkinliği Üniversitemizde gerçekleştirildi.

Rektörlük binası önünde düzenlenen fidan dikimi etkinliğine Ordu Valisi Tuncay Sonel, Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Gülyalı Kaymakamı Aydın Yanık,  İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Niyazi Taşçı ve Prof. Dr. Tahsin Tonkaz,  Fakülte Dekanları, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Mehmet Sami Güler,  Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Ethem Gürsoy, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Orman İşletme Müdürü Uğur Aktaş, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yeşil, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Ethem Gürsoy, “Ormanlarımızı korumak, geliştirmek, geleceğe nefes, dünyaya nefes olmak için fidan dikimi etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu yıl ciğerlerimiz yandı, tarihin en büyük orman yangınlarını geçirdik, şehitlerimiz oldu, yaralılarımız oldu. Yaralarımızı sarmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ve önderliğinde ülkemizde her vatandaşımız için 3’er adet toplamda 250 milyon fidan bu sene sonuna kadar toprakla buluşacak. Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Ordu ilimizde de 37 ayrı lokasyonda 166 bin fidan bugün toprakla buluşacak. Bugün Üniversitemizin ev sahipliğinde bin 300 fidanı toprakla buluşturmuş olacağız. Ev sahipliğinden dolayı Sayın Rektörümüze ve Üniversitemiz çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Bugün Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fidan dikimi etkinliğinde Ordu’da 166 bin Üniversitemizde ise bin 300 fidan toprakla buluşacak. Burada diktiğimiz fidanlar bizden sonraki kuşaklara nefes olacaktır. Ordu Üniversitesi olarak Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımız ve paydaşlarımızla iş birliği ve dayanışma içerisindeyiz. Birlik ve beraberlik içerisinde nice güzel günler geçirmemiz temennisiyle, bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Bugün ülkemizin 81 ilinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ülkemizin her köşesine fidanlar dikilmeye başlandı. Üzücü bir yaz geçirdik, Akdeniz’de, Ege’de, ülkemizin çeşitli yerlerinde. İçimiz yandı adeta. Devletimizin bütün yetkilileri, bütün vatandaşlarımız orman yangınlarında büyük gayretler sarf ettiler. Bir daha böyle afetlerin başımıza gelmemesini temenni ediyoruz. Bugün de Ordu’muzun önemli bir değeri olan Ordu Üniversitemizde gençlerimizle birlikte çınar, ladin, taflan ve ıhlamur gibi ağaçlar dikeceğiz. Milli ağaçlandırma günü kapsamında emeği geçen tüm Türkiye’mize, tüm teşkilatımıza ve sizlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü Töreni’ne canlı bağlantı ile katılım sağlandı

Beştepe'de 15 Temmuz Demokrasi Müzesi Millet Ormanı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü Töreni’ne canlı bağlantı ile katılım sağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende gerçekleştirdiği konuşmasında “Bizler yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikin düsturuna sahip bir millettin evlatlarıyız. Babalarımızdan, atalarımızdan aldığımız yeşil sevgimizi gelecek nesillere aktarmak asli görevimizdir. Ağaç dostu olan, çevre dostu olan tüm canlıların dostudur. İnsanoğlunun bitmez tükenmez bir hisle doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez bir boyuta gelmiştir. Bir yanda yanan devasa orman alanları, öteki tarafta kuraklık ve sel olayları bize tabiatın uyarılarıdır. Diktiğimiz her fidan iklim değişikliği ile mücadelenin bir işaretidir. Türkiye haksızlıklara karşı verdiği mücadelelerin ardından Paris İklim Anlaşması'na üye olarak sıfır emisyon hedefini ortaya koymuştur. 2053 vizyonumuzun merkezine yeşil kalkınma devrimini yerleştirdik. Orman varlığımızın artırılması hususunda daima ön saflarda yer alacağız. Daha yeşil bir Türkiye hedefi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projesini yürütüyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yıl 54 ilde yaşanan 299 orman yangını ve 285 kırsal alan yangını ile mücadele ettik. Cansiperane bir mücadele yürüttük. Verilen mücadele için herkese teşekkür ediyorum. Yangınlarda hayatını kaybeden orman personeli ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Hava ve personel desteği sağlayan tüm ülkelere de teşekkürlerimi sunuyorum. Orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede şimdiden güçlü iş birlikleri oluşturmamız gerekiyor. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle yangına ilk müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Yanan orman alanlarını süratle yeniden ağaçlandırıyoruz. Hedefimiz yangından zarar gören alanların ağaçlandırma çalışmalarını 1 yılda tamamlamaktır. Her vatandaşımız için 3 fidan hesabı ile 252 milyon fidanı toprak ile yıl bitmeden buluşturacağız. Her öğretmenimiz için 1 fidan kampanyası MEB tarafından başlatıldı. Biz de 1000 fidan ile katılacağız.  81 ilimize 81 millet ormanı kurarak tüm vatandaşlarımızın bunlardan yararlanmasını sağlayacağız. Dikilen tüm fidanların ülkemiz ve dünyaya nefes olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

Tarihi : 11-11-2021 15:47:25 / Düzeleme Tarihi :11-11-2021 18:59:58