Hızlı Erişim

Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Anma Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla anma programı düzenlendi.  Üç gün süren programın ilk gününde “15 Temmuz Türkiye Geçilmez” konulu fotoğraf sergisi, ikinci gününde “Manevi Kültürel Dinamikleri Sebebiyle Türkiye Geçilmez; İhanet Karşısında Milli Hakimiyet, Türkiye Geçilmez” konulu paneller; üçüncü gününde ise Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

You Tube oduzem kanalı aracılığıyla gerçekleştirilen programın açılışında Kur’an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimi yapıldı.  Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan gerçekleştirdiği konuşmasında “Beş yıl önce bugün ülkemiz hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya gelmiş, bu girişim milletimizin iradesi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve öngörüsü ile kısa zaman içinde bertaraf edilmiştir. Milletimiz, bağımsızlığına hiçbir şer odağının el süremeyeceği gerçeğini Malazgirt’te, Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla 15 Temmuz gecesinde de göstermiştir. 15 Temmuz gecesi ve ardından gerçekleştirilen demokrasi nöbetleri, ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı tarihi bir meydan okumadır. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet güçlü, dinamik, bilimin yolunda ilerleyen ve dünyada söz sahibi bir ülke olarak varlığını sürdürecektir.  Bu yolda önümüze çıkan engelleri milli birlik ve beraberlik duygusuyla aşacağımıza olan inancım tamdır. Yükseköğretim kurumları olarak bizlere düşen en mühim görevlerden biri akıl, bilim, ahlak ve vicdanın ışığında vatanına, bayrağına, milli ve manevi değerlerine bağlı daha güçlü genç nesiller yetiştirmeye devam etmektir. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün beşinci yıl dönümünde demokrasimiz, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Programın devamında Eğitim Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Sadık Kılıç tarafından “Manevi Kültürel Dinamikleri Sebebiyle Türkiye Geçilmez”; Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Erden tarafından “İhanet Karşısında Milli Hakimiyet, Türkiye Geçilmez” panelleri gerçekleştirildi.

Programın üçüncü gününde ise Üniversitemiz camiinde Cuma namazı öncesi Kur’an-ı Kerim tilaveti düzenlendi.

ODÜ Basın

Tarihi : 18-07-2021 13:37:56