Hızlı Erişim

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Gelişmeye Devam Ediyor

17.07.2017

Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) tüm altyapı çalışmalarını tamamlayarak senkron ve asenkron derslerin öğrencilere ulaştırılması sürecini problemsiz olarak gerçekleştirdi. Bu bağlamda, 2016-2017 Bahar Yarıyılı Ara Sınavı 12 Nisan 2017 tarihinde iki oturumda, toplam 357 adet derslikte, 6 bin 673 adet öğrenci sınava girdi.

Ortak Zorunlu Dersler Bölüm Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olan ortak derslere (Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, Türk dili, yabancı dil) ait ders içeriklerinin öğrencilere elektronik ortamda sunulması ve öğrencilerin merkezi sınavlarının yapıldığı Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ayrıca e-içeriklerin öğretim yönetim sistemi yazılımı ile web üzerinde her öğrenciye kendi kullanıcı hesaplarıyla görebilecekleri bir ortamda öğrencilerin her an sisteme girip çalışabilmelerine olanak sağlanmaktadır. Aynı zamanda ara sınav, yarıyıl sonu sınavı ve bütünleme sınavlarının sorularını dizgiye almak, soru kitapçıkları ve kişiye özel optik formların basımı, artırılmış güvenlik tedbirleriyle sınav evraklarının gidiş ve dönüşünü UZEM tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi hazır olarak satılmakta olan paket programlar yerine, kendi öz kaynaklarını kullanarak Üniversitemize özgü, özgün ve uyarlanabilir bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama aracılığı ile Üniversitemiz genelinde sınav planının yapılması, sınav kitapçıklarının oluşturulması, sınav kitapçıklarının ve optik formların baskı işlemlerinin gerçekleştirilmesi, sınav optik formlarının taranarak değerlenmesi, akabinde öğrencilerin web üzerinden yanlışlarını görebilmesi ve bir aksilik durumunda çevrimiçi olarak itiraz edebilmesi, sınav süresince gerçekleşmiş olabilecek bireysel/toplu kopya analizlerinin otomatik yapılması, insan hatasından mümkün olduğunca arındırılmış olarak sağlandı. Ayrıca sınav sonucunda, öğrenci notları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na elektronik olarak bildirilmekte ve sisteme otomatik girişi sağlanarak hatalı not giriş olasılığının ortadan kaldırıldı.

İlerleyen dönemlerde uzaktan eğitim yüksek lisans, lisans, ön lisans programları ile uzaktan eğitim sertifika programlarının da açılmasını sağlamak merkezin planları arasında yer almaktadır.

ODÜ Basın

 

Tarihi : 17-07-2017 15:14:14