E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Ziraat Fakültesi Uygulama Bahçesinde Elma Hasadı Yapıldı

11.09.2018

Ürün çeşitliliği açısından bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayan ODÜ Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesinde elma hasadı Üniversitemiz Rektörü Tarık Yarılgaç’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

12 dönüm arazi üzerine kurulu olan içerisinde fındık, elma, armut, kivi, ayva, kiraz ve vişne gibi 27 farklı türde meyvenin yetiştirildiği Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesi 2015 yılında oluşturuldu. Yetiştirilen türlerin çok hızlı bir süreç içerisinde meyve verdiği bahçede gerek il gerek bölge tarımına katkı sunacak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

  

Yarım Tonu Aşan Hasat

2 dönüm üzerine kurulu, 75 yarı bodur ve 54 bodur elma ağacının yer aldığı elma bahçesinde yaklaşık 500 kilogramın üzerinde elma hasadı yapıldı. Bilimsel veriler, doğru teknikler ve yöntemler ışığında meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı Araştırma ve Uygulama Bahçesinde önümüzdeki yıllarda 5 tona yakın elma üretimi bekleniyor.

Bahçeyle ilgili Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam’dan bilgi alan Rektör Yarılgaç konuyla ilgili olarak “Ziraat Fakültemizin Araştırma ve Uygulama Bahçesi ürün çeşitliliği ile örnek bir uygulama alanı olarak dikkat çekmektedir. Bahçemizde üretilen meyve türlerinin zenginliği Ordulu üreticiye özellikle fındığın yanı sıra bir çeşitlilik sunarak Ordu topraklarında ve iklim şartlarında çok sayıda meyve türünün yetiştirilebileceğini göstermektedir. Doğru aşılama ve yetiştirme yöntemleriyle bölge tarımına yeni türler kazandıran Üniversitemiz il ve bölge tarımının gelişimine katkı sunmaktadır. ” şeklinde konuştu.

ODU Basın



T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı