E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz Beden Eğitimi Spor Yüksekokuluna Yoğun İlgi

14.08.2018

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 2018-2019 eğitim öğretim dönemi özel yetenek sınavı yoğun ilgiyle başladı. Rektör Yarılgaç,  özel yetenek sınavının yapıldığı kapalı spor salonunu ziyaret etti.

14 Ağustos’ta başlayan ve 3 gün sürecek olan özel yetenek sınavıyla Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Spor Yöneticiliği Bölümlerine girmeyi hedefleyen Türkiye’nin dört bir yanından gelen adaylar düz takla, çapraz adımlama, hedefe top atışı, slalom, top değiştirme, çift ayak sıçrama ve dikey sıçrama olmak üzere toplam 7 istasyondan oluşan parkuru en kısa sürede tamamlamak amacıyla yarışıyor.

Sınav esnasında adayların performanslarının fotosel adlı özel ölçüm sistemi ile anında kayıt altına alınarak sisteme aktarılmasının ardından sınav sonuçları Sınav Yürütme Kurulu tarafından değerlendirilerek özel yazılım programı ile otomatik olarak gerçekleştirilecek olan incelemelerin ardından YKS puanları da dikkate alınarak oluşturulacak.

Her Sene Rekor Başvuru Gerçekleşiyor

Sporcuların kas kuvveti ölçümü, statik ve dinamik denge ölçümü,  vücut yağ ve kas ölçümü, akciğer oksijen kapasitesi ölçümü, aerobik ve anaerobik ile çoklu reaksiyon ölçümü, yüzeysel EMG ölçümü ve hareket analizi gibi birçok farklı testlerin gerçekleştirildiği hem Türkiye hem de Karadeniz Bölgesi‘ndeki Avrupa standartlarına uygun en gelişmiş laboratuvarlardan biri olan performans laboratuvarı, modern cihazlar ile hizmet veren fitness salonu ve çeşitli rekreatif etkinlikleri ile dikkat çeken Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, her yeni eğitim öğretim yılında rekor başvuru sayısıyla dikkat çekiyor. Geride bıraktığımız 2017-2018 eğitim öğretim döneminde başvuru sayıları, kız öğrenci 400, erkek öğrenci ise 965 olmak üzere toplamda bin 365 olurken yeni eğitim öğretim döneminde kız öğrenci 475, erkek öğrenci ise bin 440 olmak üzere toplamda bin 915 oldu.

Konuyla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ordu Üniversitesi yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden beri bilimsel çalışmalardaki başarı grafiğimizi her dönem yükselterek kısa zamanda kurumumuzun bütün eğitim birimlerinde gençlerimizi kaliteli eğitimle buluşturmuş bulunmaktayız. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ortaya koyduğumuz bu kalite hem merkezi yerleştirme puanı hem de özel yetenekle öğrenci alımı yaptığımız bölümlerde bu yoğun talebin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bizler de bu bağlamda yoğun tercih taleplerini karşılamak ve öğrencilerimize son teknolojilerle donatılmış hizmet binalarında eğitim sunmak adına Üniversitemize yapılar kazandırmakta ve çalışmalarımızı bu kapsamda sürdürmekteyiz. Bu vesile ile Ordu Üniversitesi ailesinin bir üyesi olabilmek için ter döken bütün aday öğrencilerimize özel yetenek sınavlarında başarılar diliyorum.” dedi.

ODÜ BASINT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı