E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi Anma" Programı Düzenlendi

16.07.2018

Üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi Anma” programı düzenlendi.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Genel Sekreter V. Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nülüfer Erbil, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Tarakçı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Prof. Sabri Yener, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ercüment Erdoğan, akademik ve idari personeller ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, akademik camia olarak değerler istismarına akademik bir bakışla bundan sonraki bakış açısının nasıl değiştirileceği, akademik anlamda insanlara nasıl faydalı olunacağı, gençlerin nasıl yönlendirileceği konularının üzerinde durulduğu zaman üniversite kavramının yerine oturmuş olacağını, buna bağlı olarak da hem yerelde hem ulusalda hem de dünya çapında faydalılığın gerçekleşebileceğini söyledi.

Rektör Yarılgaç, “15 Temmuz 2016 tarihinde millete, milletin Meclisine, hükümete ve bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yapılan darbe girişimi, aziz vatanımızı işgale açık hale getirme eylemi; milletimizin ve Cumhurbaşkanımızın cesareti ve öngörüsü ile kısa zaman için de bertaraf edilmiştir. Necip milletimiz, aziz vatanımızı bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, teslim alabileceklerini zannederek ve habis planlar yaparak 15 Temmuz akşamı harekete geçenlere, yediden yetmişe her ferdiyle alçak kalkışmanın üzerinden yirmi dört saat geçmeden haddini bildirmiştir. Hür iradenin temsil edildiği TBMM'nin ve muhtelif yerlerin bombalandığı, birçok masum insanın şehit edildiği ve yaralandığı ayrıca devletin her anlamda zarara uğratıldığı bu girişimde, ülkemizin birliği ve bütünlüğü için milletimiz sokaklara inerek ele ele verip bu hain eylemi püskürtmesi dünya ve ülke tarihine not olarak düşülmesi gereken çok önemli bir hadisedir.” dedi.

Rektör Yarılgaç, “15 Temmuz ve ardından gerçekleştirilen demokrasi nöbetlerinde milletimiz ve devletimiz tarafından ortaya konulan irade, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okuma olarak anlaşılmalı ve değerlendirilmelidir. Bu meydan okumayı, milletimizin tamamı kendi iradesiyle gerçekleştirmiştir. İç ve dış siyaseti şekillendirmek, milli iradenin yönetime etkisini engellemeye çalışmak, bölgesel ve küresel siyaseti belirlemek maksadıyla hain kalkışmayı planlayanlara karşı milletimiz topyekün hareket etmiştir. Bundan sonraki süreçlerde de FETÖ/PDY yapılanmasıyla mücadele edilmesinin gerekliliği dikkate değer bir ayrıntı olarak hafızalarda daima diri tutulmalıdır. Milletimizin, bu coğrafyanın mütedeyyin insanlarının iyi niyetlerini suistimal ederek kendine yaşam alanı bulan bu ve bunun gibi yapılarla mücadele etmek için her vatandaşımıza çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu mebguz eylem ve benzeri girişimlerin ülkemizde bir daha yaşanmaması için her şeyden önce zihniyet düzeyinde kapsamlı bir mücadelenin gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Zihniyet planındaki bu mücadelenin başarılı olabilmesi için insan yetiştirme yükümlülüğü bulunan üniversiteler, eğitimi mekanik bilgi aktarımı olarak değil, organik bir zihniyet oluşum süreci olarak görüp sürece en önemli katkıyı sağlayacaktır. Bugün hepimizin üzerine düşen öncelikli görev, bu zeminde toplumumuzun ve devletimizin yeniden tanzimi konusunda üzerimize düşen çabayı göstermektir. 40 yıl boyunca menfaatleri için herhangi bir kılığa girmekte bir beis görmeyen bu yapı ve yapının aciz hizmetkârları, sonsuza dek payidar kalacak olan ‘alî devletimiz ve yüce milletimiz tarafından asla affedilmemeli ve yaptıkları ihanetler hafızalarda yer almalıdır.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizi Anma programı çerçevesinde Üniversitemiz Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kılıç, “Değerlerin İstismarına Karşı Akademik Duruş” konulu konferans verdi. Kılıç, “15 Temmuz hadisesinde görüldüğü gibi en önemli değersel simgelerden, dini simgelerden olan bir sala ile yine dini simgelerden olan kelime-i tevhit ile tüm insanlar, siyasi yönelimi ne olursa olsun özgürlük adına vatan adına istiklal adına zihinsel ve hayati bağımsızlık adına bir araya gelebilmiş, tek yürek tek ses olabilmiştir.” dedi. Vatanın en büyük emanet olduğunu ifade eden Kılıç, sadakatle, dürüstlükle ve kendini adayarak emanete sahip çıkmak gerektiğinin altını çizerek “Dinin özü de emanetten ibarettir. Her bireyin de bu manada emin olması emanete, sorumluluğuna, akademik mesuliyetine sahip çıkması bu değerin gerektirdiği bir davranış olacaktır. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de yöneticilere ve kişilere ‘Emanetleri ehillerine versinler’ deniliyor ve ‘Emanetlere hıyanet etmeyin, hainlik etmeyin emaneti zayi etmeyin yoksa Allah ve Resulü’ne de hainlik etmiş olursunuz” buyruluyor’. FETÖ kalkışımı emanete hıyanet etmiştir. Halkımızın kendilerine iyi niyeti ile teslim ettiği öğrencilerimize ihanet ettiler. Milletimizin iyimserlikle kendilerine emanet ettikleri makamlara ve mevkilere ihanet ettiler.” şeklinde konuştu. FETÖ yapılanması içinde olanların adaleti katlettiğini belirten Kılıç, “FETÖ yapılanması kendi insanlarını devletin kademesinde belirli mertebelere getirdiler hak ettiği halde emek verdiği halde pek çok insanı mağdur ettiler.” dedi.

Kılıç, “FETÖ oluşumu tam bir iki yüzlülük davranışı içerisinde kendilerine toplum içerisinde yol bulmuşlardır. Yemin ederek insanları kandırıp kendilerine yaklaştırmışlar, gerçekten uzaklaştırmışlardır. Görselliği en üst düzeyde bir araç olarak kullanmışlardır ki bu, inşalarda itimata yol açmıştır.” diye konuştu.

Program sonrası Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kılıç’a teşekkür belgesi takdim etti.

   

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı