E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Karadeniz Balı ve Fındığı Dondurma ile Buluşturuldu

25.06.2018

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünde yürütülen çalışma ile koruyucu, tatlandırıcı gibi herhangi bir gıda katkı maddesi olmayan yalnızca bal ile tatlandırılmış ve fındık ilavesi ile içeriği zenginleştirilmiş dondurma üretimi gerçekleştirildi. 

Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sümeyye Şahin danışmanlığında yürütülen tez çalışmasında özellikle çocukların çok severek tükettiği dondurmanın daha sağlıklı ve güvenilir bir gıda haline getirilmesi amacıyla besin değeri yüksek iki gıda ürünü olan bal ve fındıktan dondurma üretildi.

Dünya bal üretiminde ikinci sırada yer alan ülkemizde en çok bal üretiminin Ordu’da yapılması aynı zamanda fındık üretiminin büyük kısmının yine Ordu’dan karşılanması Üniversitemizde bölge ürünleri ile ilgili yapılan çalışmalara bir yenisini ekledi. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yüksek besleyici değeri olan fındık ve bal dondurma ile buluşturuldu. Yürütülen tezin danışmanlığını yapan Dr. Öğr.  Üyesi Sümeyye Şahin, “Fındık, vücuttaki serbest radikalleri inaktive edip oksidatif stresi azaltarak kronik hastalıklara karşı koruyucu özellik gösteren antioksidanlarca (özellikle tokoferoller) zengindir. Bal ise hızlıca enerjiye dönüşerek vücudun ve beynin ihtiyacını karşılayabilecek yüksek besleyici değeri olan tatlı ve aromatik doğal bir gıda ürünüdür. Özelikle çocukların beslenmesinde mutlaka bulunması gereken bal ne yazık ki çocuklarca sevilerek tüketilmemektedir. Bu çalışma ile bal çocukların büyük bir beğeniyle tükettiği dondurmaya ilave edilerek hem bal tüketimi çocuklar için eğlenceli hale getirilmiş hem de balın yanı sıra fındık ilavesi ile daha fonksiyonel özellikte bir ürün elde edilmiştir. Tatlılığını balla lezzetini fındıkla sağlayıp daha keyifli ve doğal hale getirdiğimiz ballı-fındıklı dondurmayı kısa zamanda tüm damaklarla buluşturmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Güz Yemişli Ballı Dondurma

Gerçekleştirilen bu çalışmalara ek olarak Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümü tarafından yetiştirilen güz yemişi de dondurma ile buluşturuldu. Kırmızı üzümsü bir meyve olan yüksek antioksidan ve antikanserojen özelliği ile bilinen ve ayrıca radyasyona karşı koruyucu etkisi bulunan güz yemişi, yapay olan gıda renklendiricilerin yerine doğal renklendirici olarak kullanıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda güz yemişi ballı dondurmaya ilave edilerek ürüne görsel olarak çekicilik ve meyve aroması kazandırılmış ayrıca antioksidan kapasitesi daha yüksek bir ürün elde edilmiştir.

Günümüzde kayda değer sosyo-ekonomik etkiye sahip endüstrilerden biri olarak kabul edilen gıda sektörünün ülkemizde ve bölgemizde son yıllarda büyük bir gelişim göstermekte ve bu gelişmenin düzeyini, temel değişkenlerini ve dinamiklerini görerek sektörün sürdürülebilir rekabet üstünlüğüne katkıda bulunmanın sektör ve ülke ekonomisi için ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Ordu Üniversitesi olarak fındık ve bal gibi üretiminde dünya genelinde önde olduğumuz ürünler üzerinde kurumumuz bünyesindeki laboratuvarlarda yürüttüğümüz faaliyetlerle bu ürünlerin gıda sanayisinin farklı alanlarında kullanılabilmesine yönelik çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekleyerek devam etmekteyiz. Üniversitemiz önemli katma değere sahip ve şehrimizle özdeşlemiş olan bu ürünleri hem sanayi sektörüyle buluşturmaya hem de araştırma alışkanlığı ve akademik bilgi ile gıda sektörünün gelişmesini sağlayacak ve gıda mühendisliği alanında nitelikli akademik çalışmalar yapacak fertler yetiştirerek ülkemizin her yönden gelişmesine ivme kazandırmaktadır. Ayrıca Ordu Üniversitesi, dünya çapında gelişen modern teknolojileri yakından takip eden, sanayi-üniversite işbirliğini sağlamış, yetiştirdiği araştırmacılarıyla ülkemizin her alandaki ihtiyaçlarına katkı sağlayan, ulusal ve uluslararası platformlarda kabul gören ve ürettiği bilgi ile örnek gösterilen bir kurum olma yolunda ilerlemektedir. Bu vesileyle Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sümeyye Şahin ve ekibine yerel ekonomimize ve endüstrimize yeni hamleler kazandıracak olan çalışmasından dolayı teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.” şeklinde konuştu. 

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı