E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Bölgenin Ekolojik Koşullarına Uyumlu Bir Yerleşke İnşa Ediyor

13.06.2018

Üniversitemiz yerleşkesinde yeşil alanların daha etkin ve verimli kullanımına yönelik çevre düzenleme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.  

Fiziki gelişiminin yanı sıra yeşil alan kapasitesini de artırmaya devam eden Üniversitemizde yeşil alanların sürdürülebilirliğini sağlamak adına mevsime göre budama, gübreleme, sulama ve yabancı ot temizliği gibi bakım işlemleri aralıksız bir şekilde sürdürülürken yerleşke alanlarının gelişimi ve ihtiyaçları doğrultusunda yapısal ve bitkisel peyzaj projeleri de bölgenin ekolojik koşulları göz önünde bulundurularak gerçekleştiriliyor.  

4 Yılda 7,5 Kat Yeşil Alan Artışı

Estetik ve fonksiyonel dış mekan ortamları oluşturularak bitki flora ve faunası açısından zengin ağaçlandırma ve çiçeklendirme faaliyetleriyle birlikte Üniversitemiz yeşil alan kapasitesi arttırılırken Üniversitemiz ile Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Giresun Orman Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan protokoller kapsamında da Ordu Fidanlık Müdürlüğünden temin edilen çok sayıda ağaç, ağaççık ve çalı grubu bitkinin dikimiyle 2014 yılından 2018 yılına kadar yerleşke içerisindeki yeşil alanlarda 7,5 kat artış sağlandı.

Görsel Ahengi Yüksek Doğayla İç içe Bir Yerleşke

Yerleşkenin çevre düzenleme çalışmalarında 80 yıllık zeytin ağaçları, elma, kiraz, vişne, nar, Trabzon hurması, incir, karayemiş, kestane, süs eriği, süs elması, ıhlamur, çınar, defne, manolya, akçaağaç, atkestanesi, limoni servi, meyveleri,  yaprakları ve çiçekleri ile etkili olan ağaç türleri seçilerek bu bitki türlerinin bölge koşullarına ve yerleşkede yer alan diğer bitki türlerine uyum sağlama eşiğinin yüksek olmasına da dikkat edilerek doğal denge gözetiliyor.

Görsel ahengin yakalandığı, titiz ve düzenli peyzaj çalışmaları sürecinin devam ettiği Üniversitemizde temiz, bakımlı ve doğayla iç içe bir yaşam alanı oluşturularak akademik ve idari personelle birlikte öğrencilerin sağlıklı, temiz ve ekolojik bir yerleşkede zamanlarını geçirmeleri hedefleniyor

Cumhuriyet Yerleşkesinde uygulanan peyzaj çalışmalarını yerinde inceleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesinin Ordu’ya örnek bir yapılanma içerisinde olduğunu vurgulayarak, “Son derece modern bir mimari anlayışla tasarlanmış ve örnek bir yerleşke planıyla hizmet binalarımız hızla yükselmeye devam etmektedir. Kurumsal yapımızın bir gereği olarak bulunduğumuz bölgeye ekonomik katkı sağlayacak, en önemlisi de öğrencilerimizin akademik, sosyal, kültürel ve sportif tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yerleşke oluşturmayı yapı-onarım ve çevre düzenleme çalışmalarıyla sürdürmekteyiz. Tüm çalışmalar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında kampüslerimizin ve binalarımızın uluslararası standartlarda, çevre dostu, enerji tasarrufu odaklı, özetle her konuda örnek gösterilebilecek bir yerleşkeye sahip olacağız. Eğitim öğretim faaliyetlerinde yakalanan kaliteyi fiziki alt yapısı ve çevre düzenleme çalışmalarına yansıtan Üniversitemiz, bölgesine rehberlik eden bir kurum olarak yerleşke alanlarındaki görsel zenginlikleriyle de şehrine ve bölgesine katkı sağlamayı sürdürecektir.” şeklinde konuştu.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı