E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Fındık Araştırmalarını Uluslararası Projelerle Sürdürüyor

29.05.2018

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Erasmus+ stratejik ortaklık projesi olan “Fındık Yetiştiriciliğinde Modern ve Geleneksel Uygulamaların İncelenmesi” projesi kapsamında kurulan fındık bahçesinde incelemelerde bulundu.

Fındık bahçesinde yapılan incelemeler sırasında Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam ve Yapıl İşleri Daire Başkanı Vuslat Varol Çolakoğlu eşlik etti.

Avrupa Birliği projesi kapsamında kurulan fındık bahçesinde, Türk fındık çeşitleri, tombul, palaz, foşa, çakıldak, kalınkara, uzunmusa çeşitleri ile İtalya ve İspanya çeşitleri yer almaktadır. İtalya ve İspanya’dan gelen çeşitlerin introdüksiyonunun yapılacağı fındık bahçesinde aynı zamanda Türk fındık çeşitleri ile verim ve kalite özellikleri karşılaştırılacak.

Kurumlar arası gerçekleştirilen proje çalışmalarının önemine değinen ve Karadeniz Bölgesi’nin önemli tarımsal ürünü fındıkla ilgili olarak yürütülen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Uluslararası ilişkilerin en önemli boyutunu yurt dışındaki kurum ve kuruluşlarla imzalanan akademik işbirlikleri protokollerine dayalı ilişkiler, ortaklaşa gerçekleştirilen projeler ve saha çalışmaları oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak Üniversitemiz, globalleşmenin getirdiği değişimlerin bilinci ile uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine büyük önem vermektedir. Ordu Üniversitesi olarak bizler bu tür stratejik iş birlikleriyle kurumumuzdaki bilimsel potansiyeli tarımsal faaliyet alanlarına aktararak bilginin ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmayı ve bölgedeki tarımsal faaliyetleri Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek üniversitedeki akademisyen ile üretici arasında karşılıklı sürdürülebilir iş birliğini sağlamayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda bölgemizin ve şehrimizin en önemli tarımsal ürünü olan fındık ve mevcut ürünün veriminin artırılmasına yönelik kurumumuz bünyesinde gerçekleştirilen TÜBİTAK ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü destekli projeler, fındıkta ideal gübrelemenin yapıldığı gidya uygulaması gibi birçok önemli akademik çalışmayla bütün üreticilere rehberlik etmekteyiz. Ordu Üniversitesi olarak bu proje kapsamında oluşturduğumuz fındık bahçesinde de bölgemizin en önemli tarımsal ürünüyle ilgili bilimsel veriler ışığında alan bazlı araştırmalar yürüterek üreticilerimize modern tarım tekniklerinin fındık bahçelerinde uygulanmasına ve ürünün kalitesinin, veriminin yükseltilmesine dair önemli bulguları onlarla paylaşmaya ayrıca çalışmalarımız aracılığıyla ülke ekonomisine katma değer sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı