E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemiz Küresel Ölçekte Çalışmalarına Devam Ediyor

04.05.2018

2010 yılında başlatılan Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu’nun (ESRUC) 7. Olağan Toplantısı Ürdün'ün başkenti Amman'da Prenses Sümeyye Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyük Elçisi Murat Karagöz, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Dr. Adel Tweisi'nin de aralarında olduğu ve Türkiye, Ürdün, Afganistan, Pakistan, Çin, Hindistan, Malezya ve İtalya gibi birçok ülkeden çok sayıda akademisyenin katıldığı toplantıda Ordu Üniversitesi; toplam 200 ülkeden farklı üniversite ile bilim, teknoloji, sosyo-kültürel etkileşimlerini artırmak ve bilimsel iş birliğini yaygınlaştırmak amacıyla öğrenci, öğretim üyesi değişimi, teknik ve akademik imkânların paylaşımı hususunda protokollerin imzalanacağı ESRUC toplantısında yer alarak küresel ölçekte gerçekleştirilecek olan iş birlikleri arasında yer aldı.

ODÜ Bilimsel ve Kültürel Tanınırlığını Artırıyor

ABD’den Ohio Sate University, Kanada’dan Management Institute of Canada, Çin’den Guangzhou University, Fransa’dan University of Rouen, Hindistan’dan KIIT University, İran’dan University of Tabriz, İtalya’dan University of Padua ve Rusya’dan Daghestan State University gibi küresel ölçekte önemli üniversitelerin katıldığı ESRUC’a Türkiye’den katılım sağlayan 50 üniversite içerisinde yer alan Üniversitemiz de kültürel ve bilimsel tanınırlığını arttırmaya devam ediyor.

Üniversitemiz ve Filistin Al-Qasimi Üniversitesi Arasında Protokol İmzalandı

ESRUC’un sona ermesiyle birlikte, YÖK tarafından Filistin ile ilişkilerin güçlendirilmesi için Atatürk Üniversitesi’nin öncülüğünde, Türkiye’den toplantıya giden üniversite Rektörleri Filistin’e geçerek çeşitli incelemelerde bulundular. Kudüs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İmad Ebu Kişik’i ziyaret eden Rektörler, Filistin ve Türkiye ilişkilerinin bilimsel anlamda da güçlendirilmesi gerektiğine dair istişarelerde bulundular.

Bununla birlikte Al Qasimi Üniversitesinin misafiri olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Al Qasimi Üniversitesi Rektörü Bashar Saad’a gerçekleştirdiği ziyarette iki üniversite arasında kültürel alışveriş yapmak, ortak programlar ve projeler düzenlemek, ulusal ve uluslararası alanlarda yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunarak akademik iş birliği protokolüne imza attı. Rektör Bashar Saad, gerçekleştirilen ziyaret ile Türkiye’nin dostluğunu yakından hissettiklerini ifade ederek ziyaretinden dolayı Rektör Yarılgaç’a teşekkür etti.

Avrasya İpekyolu Üniversiteler Konsorsiyumu çerçevesinde gerçekleştirilen stratejik ve küresel ölçekteki toplantılar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Bölgesinde uluslararası düzeyde bir bilim kuruluşu olma vizyonunu benimseyen Ordu Üniversitesi yönetimi olarak evrensel çapta görünürlüğümüzü artırmak, yeni iş birlikleri sağlamak amacı ile Avrupa’da ve çeşitli İslâm ülkelerinde gerçekleştirilen bilimsel nitelikli toplantılara katılımlarımızı sürdürmekteyiz. Bu bağlamda bilimsel iş birliğini yaygınlaştırmak için üye ülkeler arasında burs dâhil, öğrenci, öğretim üyesi değişimi, teknik ve akademik imkânların paylaşımı hususunda protokollerin imzalandığı ESRUC, ülkelerin kültürel anlamda birbirlerini tanımaları açısından büyük önem taşımaktadır. Yükseköğretim sistemi ortak mezun yeterlilik ve kalite güvencesi süreçleri, yeterliliklerin tanınması, ortak kredi sistemi ile hareketlilik ve değişim sistemleri, her düzeyde ortak diploma programlarının oluşturulması güçlü bir ağ oluşturulması ve araştırma alanı kurulmasını önemsemekteyiz. Kurulacak bu güçlü bağların oluşturacağı ağ, küresel yükseköğretim sisteminde ülkelerimizin bilim hayatlarının istiklâline katkı sağlayacaktır. Avrupa yükseköğretim alanının bir parçası olarak İslâm ülkelerinde ortak bir yükseköğretim sisteminin oluşmasını sağlamak ülkemiz için olduğu gibi Üniversitemiz için de oldukça önem arz etmektedir. Bu çerçevede gerçekleştirilen faaliyetlerin özgün çözümler geliştirme olgunluğuna sahip toplantılar bütünü olarak ülkelerimizin her bakımdan ilerlemesine vesile olacağı, daha vizyoner ve daha somut hedeflerle gerçekleştireceğimiz çalışmalara alt yapı oluşturacağı muhakkaktır.” şeklinde konuştu. Al-Quasemi Üniversitesi ile İmzalanan anlaşmanın, Ordu Üniversitesinin globalleşmesi ve uzakları yakın kılması açısından çok önemli olduğunu söyleyen Rektör Yarılgaç, öğrencilerin ve akademik personelin eğitimi, ortak eğitim ve araştırma projeleri ile akademik değişim alanında iş birliklerini kapsayacak ortak çalışmaların iki üniversite için de olumlu sonuçlar doğuracağını söyledi.

 

ODÜ Basın

   



T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı