E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde Kırım Tatarlarının Sürgünü Konferansı Gerçekleştirildi

03.05. 2018

Üniversitemiz Türkoloji Kulübü tarafından düzenlenen konferanslar kapsamında Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı tarafından  “Kırım Tatarlarının Sürgünü ve Günümüzde Kırım Tatarları” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferans öncesi Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Prof. Dr. Hakan Kırımlı ile Üniversitemiz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Abdullah Eren, Prof. Dr. Necip Fazıl Duru ve Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Yıldız’ı makamında kabul etti. Üniversitemizde bu konferansın gerçekleştirilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya teşekkür etti.

Ziyaret sonrası Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Necip Fazıl Duru, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansta Rusların Türk ve Müslüman toplulukları yok etmeye yönelik politikalarının sonucu olarak Kırım Tatarlarının tarihleri boyunca yaşadıkları mecburi göçlerden bahseden Prof. Dr. Hakan Kırımlı, Rusya’nın Kırım tatarlarını ekonomik, dini, siyasi açıdan huzursuz ettiklerini ve göçe zorladıklarını ifade etti. Kırımlı, “Kırım ve tarihini konuşurken halen var olan acılarını da konuşmak gereklidir. Kırım’da yaşayan Tatarların tek bir kişi bile kalmayana kadar yapılan zorunlu göçte yüzlerce Tatar, Kırım'dan balık istifi ve insanlık dışı bir şekilde orta Asya'ya gönderilip aç susuz bırakıldılar ve çoğu yolda hayatını kaybetti. Dev dalgalar halinde Osmanlı İmparatorluğu’na akan Kırım tatarlarının bir kısmı da Ordu’ya geldi.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen program sonrası Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Prof. Dr. Hakan Kırımlı’ya teşekkür belgesi takdim etti.

 

 

 

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı