E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

08.03.2018

Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Bisiklet Kulübü tarafından bisiklet turu, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adına sanatlı söyleşi ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları tarafından hazırlanan eserlerin yer aldığı sergi açılışı gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliklere Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta başta olmak üzere Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Bostancı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Üniversitemiz Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikler bisiklet kulübü öğrencileri günün anlam ve önemine yönelik bisiklet turu ile başladı.

Ardından Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu’nda Fakülte öğretim üyeleri tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü adına sanatlı söyleşi gerçekleştirildi. Tiyatro, Müzik ve Türk Müziği bölümlerinin kadın akademisyenleri tarafından gerçekleştirilen söyleşide kült haline gelmiş kadın sanatçılar anılarak ilk Türk ve Müslüman kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’nin hikayesi, dünya çapında kendine önemli bir konum elde eden ilk Türk kadın opera sanatçısı Leyla Gencer’in başarılı kariyeri, klasik batı müziğinde genel anlamda adını duyurmuş kadın besteci ve icracıların 19’uncu yüzyıldan günümüze müzik sanatına sunduğu katkılar, Türk kadın virtüözlerinden Suna Kan, İdil Biret ve Ayla Duran’ın biyografik anlatıları, Türk Müziğinde kadın besteciler ve sanatsal çalışmaları anlatıldı.

Sonrasında “Kadına Şiddet” ve “Çocuk Gelinler” sorununa dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için piyano eşliğinde Sezen Aksu’nun Ünzile ve Kadın İsterse adlı eserleri Tiyatro bölümü birinci sınıf öğrencilerinin dramatizasyonunu ile gerçekleştirildi. Program kadın akademisyenlerin hep birlikte icra ettiği Kadın Olunca adlı eser ile sona erdi.

Tıp Fakültesi Morfoloji binası Fuaye Salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adına düzenlenen serginin açılışını Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta gerçekleştirdi. Resim, Grafik Tasarımı, Heykel, Seramik ile Sinema ve Televizyon bölümlerindeki 18 öğretim elemanı tarafından hazırlanan 34 çalışmanın yer aldığı sergide ayrıca video gösterimi yapıldı.

ODÜ’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hayata geçirilen anlamlı etkinliklerin üniversitemizin taşıdığı toplumsal duyarlılık misyonu açısından önemli olduğunu ifade eden Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta, Diplomasi Kulübünün yapmış olduğu söyleşi, personel ve öğrencilerinin düzenlediği Bisiklet Turu, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinin günün anlam ve önemine binaen gerçekleştirdiği konser ve Güzel Sanatlar Fakültesinin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sergisi ile üniversitemizde Dünya Kadınlar Gününün coşkulu ve anlam dolu bir şekilde kutlanmasından duyduğu mutluluğu belirtti.  Üniversitelerin toplumların anlam üreten lokomotifleri olduğunun altını çizen ve Üniversitemiz kadın personel ve öğrencilerinin bu anlamlı gününü kutlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Balta, kadınların hayatın her alanında yer almasının önemli olduğunu ve bu 8 Mart’ın kadına yönelik şiddetin son bulduğu bir milat olmasını temenni ettiğini kaydetti.

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı