E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ'den Besin Değeri Yüksek Çikolata

22.02.2018

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü tarafından antioksidan kapasitesi yüksek olan daha sağlıklı bir çikolata üretimi gerçekleştirildi.

Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin ve ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmada keçiboynuzu tozu çikolata bileşimine belirli oranda ilave edilerek yüksek besin değeri içeren keçiboynuzunun çikolataya eklenerek tüketim alanı genişletildi.

Bu kapsamda Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zekai Tarakçı ve Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ı makamında ziyaret ederek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Keçiboynuzunun kan şekerini düzenleyici, iltihap önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü, belirli kanser tiplerini önleyici birçok faydası olduğunu belirten Sümeyye Şahin, keçiboynuzunun genellikle pekmez olarak kullanıldığını ve buruk tadı nedeniyle dar bir tüketici sınıfına hitap ettiğini belirtti. Şahin, bu çalışma ile beslenme açısından önemli besin öğelerini içeren keçiboynuzunun çikolata ile birlikte tüketici portföyü genişletilerek özellikle çocukların severek tüketebileceği eğlenceli bir sunuma kavuşturulduğunu ifade etti.

Yürütülen çalışmalarla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Bilim, modern teknoloji ve sürdürülebilirlik temelinde eğitim-öğretim ve nitelikli araştırma faaliyetleri yürüten Üniversitemizin bütün eğitim birimleri; bilgi üretmek, ürettiği bilgiyi ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek, paydaşların beklentilerini karşılamak, ilgili sektörler ve bölge halkı ile bütünleşmek amacıyla akademik çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek araştırma-geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. Ordu Üniversitesi olarak bütün alanlarda girişimci ve donanımlı bireyler yetiştirmek için ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora düzeyinde çağdaş ve nitelikli eğitim-öğretim programları uygulamak, etkin araştırma-geliştirme çalışmalarıyla yerelden evrensele bilim ve teknolojiye katkı sağlamak ve sektörün ihtiyacı olan bilgiye dayalı mal ve hizmet üretmeye devam etmekteyiz. Bu kapsamda çikolata gibi sık tüketilen ürünle ilgili çalışmalar yürüten Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sümeyye Şahin’e ve ekibine çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı