E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Küheylan ODÜ’de Sahnelendi

19.02.2018

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından Peter Shaffer’ın Küheylan adlı eseri sahnelendi.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen oyuna Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı. Fakültenin 2017-2018 Bahar dönemi etkinlikleri çerçevesinde sahnelenen “Küheylan” adlı oyunun yönetmenliğini Tiyatro Bölümü Öğr. Gör. Hakan Alkan yaptı.

Oyun öncesi kısa bir konuşma yapan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener, ulusal ve uluslararası düzeyde kabul gören sanatçı, eğitimci ve akademisyen yetiştirme hedefiyle yola çıktıklarını belirterek, “Sanat sorunlarına gerçekçi, çağdaş ve uygulanabilir çözümler üretip, ülkemiz sanatının şekillenmesi ve kimlik kazanmasında görüş geliştirip model oluşturma amacındayız.” dedi.

Anne ve baba arasındaki değer yargılarının çocuk yetiştirmedeki önemini sorgulatan oyunda, toplumdaki çeşitli değer yargılarının bir insana neler yaptırabileceği ve insanların bu baskılar sonucu çevresini ve kendi doğasını nasıl tahrip edebileceği izleyenlere tiyatro aynasından gösterildi. Toplumsal baskı karşısında bir dilemmanın ortasında kalan Alan ile ona psikanaliz yöntemiyle yardımcı olmaya çalışan Dysart’ın ekseninde geçen oyunda, bir genci tek tipleştirmeye çalışmanın mı normal olduğu, yoksa normal olduğu sanılan maskelere bürünmenin mi anormal olduğu sorusu işlendi.

  

 

 

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı