E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’den Yeşil Kampüs Protokolü

25.01.2018

Üniversitemiz ve Giresun Orman Bölge Müdürlüğü arasında Üniversitemiz yerleşkelerindeki boş alanların uygun türler ile ağaçlandırılması amacıyla protokol imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’ya yapmış olduğu ziyarette Üniversitemiz kampüs alanının ağaçlandırılmasına yönelik protokol imzaladı. Daha yeşil bir Türkiye için orman alanlarını ve ağaç servetini çoğaltmak, toprak, su ve bitki arasında ormanlık alanlar aleyhine bozulan dengeyi tesis etmek, geliştirmek ve çevre değerlerini korumak, yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarıyla ağaç ve yeşil sevgisini toplumun her kademesindeki insanlarımıza yayarak onların da katılım ve katkısı ile ülkemizdeki çevre bilincini artırmak amacıyla Üniversitemiz yerleşkesi içerisindeki boş alanlar ağaçlandırılacak.

İmzalanan protokol kapsamında ağaçlandırılması yapılacak olan alanların sınırlarının tespitiyle araziye aplikasyonu, sahanın yangın ve diğer zararlılara karşı korunması için gerekli tedbirlerin alınması, ağaçlandırılacak sahalarla ilgili mülkiyet bilgilerin ve diğer belgelerin Ordu Orman İşletme Müdürlüğü'ne verilmesi, dikilecek fidanların biyolojik bağımsızlıklarını kazanıncaya kadar sulanması işlerinin Üniversitemiz tarafından gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Bununla birlikte sahanın toprak profillerini açarak fiziksel ve kimyasal analizlerinin yaptırılarak Ağaçlandırma Uygulama Projesinin yapılması, belirtilen arazi hazırlığı ve dikenli tel çit ihatasını tekniğine uygun bir şekilde yapılması, üniversite Öğrencilerine fidan dikimi, ot alma-çapalama ve tamamlama (kuruyan fidanların yerine yapılacak dikim) konularında Orman Bölge Müdürlüğü adına Ordu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gerekli ekipman sağlanarak eğitim verilmesi işleri de Giresun Orman Bölge Müdürlüğünce gerçekleştirilecek.

Üniversitemiz tarafından fidanların dikimlerini üniversite öğrencileri ile birlikte gerçekleştirmek için kampanya düzenlenmesi, dikimi takip eden yıllarda fidanların ot alma-çapalama ve kuruyan fidanların yerine dikilecek fidanların da kampanya ile üniversite öğrencileri tarafından dikilmesi planlanmaktadır.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya’ya yapmış olduğu ziyarette “ Hızla gelişen Üniversitemizde fiziki koşulları iyileştirmek üzere yaptığımız mimari çalışmalarda önceliğimiz bu yapılaşma sürecinde doğal dengenin, yeşil alanların azami düzeyde korunmasına büyük bir titizlikle yaklaşmaktır. Amacımız hızla büyürken var olan habitatın, bölgenin dokusuna uygun olarak öncelikle korunması ve günümüzde yaşanan toprağın bozulması, doğanın kirlenmesi gibi faktörlerin yerleşke içerisinde azaltılmasıdır. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz yoğun çalışmalara Giresun Bölge Orman Müdürlüğüyle yaptığımız protokolle bir yenisini daha ekleyerek Üniversitemizin görünümünün değişmesinde önemli rol oynayacak olan yeşillendirme çalışmalarına devam etmekteyiz. Ağaçlandırma seferberliğine katkı sunmak maksadıyla imzalanan protokol kapsamında Üniversitemiz genelinde yeni ağaçlandırma alanlarını tespit etmek ve yeni ağaçlandırma alanları hazırlayarak ağaç ve yeşil sevgisini el birliği ile gelecek nesillere güzel bir ortamda sunulmasını hedeflemekteyiz. İmzalanan protokolün bölgemize hayırlı olmasını ve başta Giresun Orman Bölge Müdürümüz olmak üzere bütün Müdürlük personeline çalışmalarında başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı