E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Lisansüstü Eğitimde Nitelikli Gelişimini Sürdürüyor

24.01.2018

Akademik başarı grafiğini her geçen yıl yükselten Üniversitemiz lisansüstü programlarıyla alanlarında yenilikçi fikirler üretebilen, analitik düşünebilen, donanımlı ve çok yönlü bireyler yetiştirilmesinde öncü rol üstlenmeye devam ediyor. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri bünyesinde lisansüstü ve doktora eğitim imkanı sunan Üniversitemiz, 2017-2018 bahar döneminde açmış olduğu yüksek lisans ve doktora kontenjanlarına toplamda 714 başvuru yapıldı.

Bu bağlamda Sosyal Bilimler Enstitüsüne bahar yarı yılında 9 tezli yüksek lisans (Sınıf Öğretmenliği, Tarih,  Sanat Tarihi, Müzik, Türkçe Eğitimi, Temel İslam Bilimleri, Grafik Tasarımı, Türk Dili ve Edebiyatı, Sinema ve Televizyon) ve 1 doktora (Tarih) olmak üzere ilan edilen 52 kişilik kontenjana toplam 453 kişi başvurdu.

Fen Bilimleri Enstitüsünde 13 tezli yüksek lisans (Bahçe Bitkileri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi, Kimya, Matematik, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Yenilenebilir Enerji, Zootekni) ve 7 doktora (Bahçe Bitkileri, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Fen Bilgisi Eğitimi, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme) olmak üzere ilan edilen ilan edilen 143 kişilik kontenjana 150 kişi başvuru yaptı.

Sağlık Bilimleri Enstitüsünde ise 2 tezli yüksek lisans (Hemşirelik ve Tıbbi Biyokimya) programları için ilan edilen 14 kişilik kontenjana 111 kişi başvuruda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ Üniversitemiz bünyesindeki enstitüler, bilim adamları yetiştirme misyonuyla hareket etmekte ve bu nedenle de bilimsel çalışmalarda önemli rol oynamaya devam etmektedir. Kurulduğu günden bugüne kadar gelişimini her alanda katlayarak sürdüren Üniversitemiz, süreç içerisinde enstitülerindeki öğrenci sayısında 79 kat büyüme sağlamış, bunun yanı sıra program sayısı bakımından yüksek lisans alanında 12,5 kat; doktora alanında 10 kat gelişim göstermiştir. Enstitülerimiz aynı zamanda akademik çalışmaların gerçekleştirildiği, geleceğin bilim insanlarının ve akademisyenlerinin yetiştirildiği, bu sayede ülkelerin uluslararası alanda tanınırlığının artırılmasına büyük katkılar sağlayan bilim yuvaları olarak değerlendirilmektedir. Bizler göreve geldiğimiz günden beri ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan üniversitelerle iş birliği yaparak ve öğrenci değişim programlarına katılarak eğitimin kalitesini artırmayı ve öğrencilerine farklı imkânlar sunarak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu kapsamda Ordu Üniversitesi olarak enstitülerimiz bünyesindeki ana bilim dallarında yüksek lisans ve doktora programlarına katılan öğrencilerimize her türlü desteği vermeye devam etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı