E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ’den Fındığın Geleceği ile İlgili Uluslararası Proje Ortaklığı

14.12.2017

Üniversitemizin de ortağı olduğu Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenmiş olan “Fındık Üretiminde Geleneksel ve Modern Yöntemlerin İncelenmesi (Examination of Traditional and Modern Applications in Hazelnut Production) Projesi” kapsamında aralarında Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinin de yer aldığı proje heyeti İtalya’da fındık tarımına yönelik incelemede bulundu.

Projede koordinatör kurum Ordu Ticaret Borsası olmak üzere Üniversitemiz, Ordu Valiliği, Ordu Ziraat Odası, İspanya Gıda, Tarımsal Araştırma ve Teknoloji Enstitüsü (IRTA) ve İtalya Tuscia Üniversitesi yer almaktadır. Projenin amaçlarından biri Türkiye, İspanya ve İtalya’da fındık üretimini ve sanayisini incelenmesidir. Bu amaçla her üç ülkede teknik geziler yapılmaktadır.  Diğer bir amaç ise Üniversitemizde 5 dekar alanda yerli ve yabancı çeşitleri içeren modern fındık bahçesi tesisidir. Teknik inceleme ziyaretleri kapsamında  Ordu’da ve İspanya’nın Tarragona kentinde gerçekleştirilen ziyaretlerin üçüncüsü İtalya’da yapıldı. Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinin de bulunduğu programda İtalya’da üretiminden ticaretine fındık tarımının bütün aşamaları incelendi. Programa katılımda bulunan heyet ilk olarak, çiftçiler ile bir araya gelerek fındık tarımına ilişkin uygulamaları yerinde gördü. İtalya’nın Caprarola bölgesinde yer alan Viterbo kenti ve civarındaki tarımsal makine sanayi, üretici birlikleri ve belediyelere ziyarette bulunulduğu gezide fındık tarımının nasıl ve ne şekilde gerçekleştirildiği ve fındık tarımında kullanılan makinelerin işleyişi hakkında bilgiler alan heyet, programın son günü de çalıştaya katılım gösterdi.

Çalıştayda ülkemiz adına sunum yapan ODÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, fındığın dünyada en fazla Türkiye’de üretildiğini, aynı zamanda dünyanın en kaliteli fındığının da Tombul çeşidi olduğunu vurgulayarak “Ülkemizde geleneksel fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Karadeniz bölgesi fındık için özel bir iklim sahası oluşturmaktadır. Son yıllarda teknik uygulamalar daha bilinçli yapılmakta olup modern tarım uygulanmaya başlanmaktadır. Tarım tekniklerinin yerinde ve zamanında uygulanması hem verim hem de kalitede artış getirecektir. Bu durum ilerleyen zamanlarda hem üretici hem de tüketici açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.” dedi.

ODÜ Basın 

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı