E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Yarılgaç Öğrencilerle Fidan Dikimi Gerçekleştirdi

06.12.2017

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri 4. sınıf öğrencileri tarafından “Subtropik Meyveler” dersi kapsamında fakülte çevresinin yeşil ve daha güzel bir görünüme kavuşturulması amacıyla toplu fidan dikimi yapıldı.

Cumhuriyet Yerleşkesi Ziraat Fakültesi çevresinde ayrılan ağaçlandırma sahasında gerçekleştiren çalışmada öğrenciler temin ettikleri mandarin, limon, portakal, incir, elma, erik gibi 19 farklı meyve türüne ait 66 adet meyve fidanını toprakla buluşturdu.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ Ordu ekolojisi, özellikle subtropikal meyve türleri için çok uygun özellikler göstermektedir. Bu alanlar, literatürde mikroklima alanları olarak isimlendirilmektedir. Benim de belli aralıklarla girdiğim bir ders olan subtropik meyve türleri üzerine öğrencilerimizle özellikle fidan dikme alışkanlığını kazandırmak ve yöreye ait olan birçok çeşidi bölgeye naklederek adaptasyon sağlamak amacıyla uygulamalı çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışma,  derslerimizin uygulamasının bir parçası ancak bu çalışmadaki amacımız var olan birçok bitkinin gen kaynaklarının bölgemize aşılanmasını ve gelmesini teşvik etmektir. Öğrencilerimiz ödevleri kapsamında mesleki uygulamalarının yanı sıra subtropik meyvelerle ilgili birçok meyve türünü hem kendi yörelerinde hem de bu yöreye uygun olan türlerden seçmekteler. Aynı zamanda öğrencilerimiz bu çalışmalarla bütün kampüsün yeşillenmesine katkıda bulunmaktalar. Bu uygulama, yaz dönemi hariç yılın hemen her mevsiminde yapılabilir. Fidan uygulamalarının hem görülmesi hem de bir an önce kuvvetli bir şekilde bir sonraki seneye fidanların çıkması için özellikle bu mevsimi seçmiş bulunmaktayız. Uygulamaya katılan öğrencilerimize teşekkür ediyor, çalışmamızın diğer birimlerimizi de teşvik ederek doğadaki tahribatın önlenmesine yönelik yeşillendirme çalışmalarına yönelteceğini düşünüyorum.” dedi.

ODÜ BasınT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı