E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

ODÜ, Dünya Vatandaşı Bir Üniversite Olarak Yoluna Devam Ediyor

23.11.2017

Üniversitemiz ile Ukrayna’da bulunan Ivan Franko National University of Lviv ile Lviv Polytechnic Natıonal Unıversity arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin sağlanması ve çeşitli projeler gerçekleştirmek amacıyla protokol imzalandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şevket Metin Kara, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Müzik Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Sabri Yener, Uluslararası İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Şermin Tağ Kalafatoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Kürşat Taştan ve İdari Mali İşler Daire Başkanı Akın Türkyılmaz’ın  arasında bulunduğu heyetle Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden olan Ivan Franko National University of Lviv ile Lviv Polytechnic Natıonal Unıversity’e ziyaretler gerçekleştirdi.

Ukraynalı Üniversite Öğrencilerinden Türk Diline ve ODÜ’ye Yoğun İlgi

Üniversiteler arasında çeşitli projelerin, ortak akademik çalışmaların, öğretim elemanı ve öğrenci değişiminin sağlanabilmesi amacıyla imzalanan protokol çerçevesinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melnyk Volodymyr arasında yapılan görüşmede iki üniversite arasında ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımların atılması konusunda görüşler beyan edildi. Görüşmede ayrıca Türkiye ve Ukrayna arasında kurulan ekonomik iş birliklerinin üniversiteler aracılığıyla gerçekleştirilecek ortak çalışmalar sayesinde bilimsel ve kültürel ayağının da tamamlanacağı ifade edildi.

 17. yüzyılda 1661 yılında kurulan doğu Avrupa’nın ve Ukrayna’nın en eski ve en köklü üniversitesi unvanına sahip eğitim kurumu olan, 20 bin civarında öğrencisi ve 2 binin üzerinde öğretim elemanı bulunan Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi (IFNU)’nin öğrencilerinin Türk dilini öğrenmeye gösterdikleri yoğun ilgi sonucunda 20 Mayıs 2016 tarihinde Türk Dili ve Edebiyatı Merkezi açıldı. Bu kapsamda Ordu Üniversitesi’nden heyet bu merkezde Türk Dili ve Edebiyatı dersini alan öğrencilerin sınıfına konuk olarak öğrencilere Türk kültürü ve Ordu Üniversitesi hakkında bilgiler verdiler. Türkiye’deki yaşam konusunda sorular soran öğrenciler, Türk kültürüne ve diline olan yoğun ilgilerini ve sevgilerini gösterdiler. Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç öğrencilere Lviv Ivan Franko Ulusal Üniversitesi ile imzaladıkları protokol neticesinde Ordu Üniversitesi’ne gelerek çalışmalarını devam edebileceklerini belirtti.

ODÜ Stratejik Ortaklıklar Gerçekleştiriyor

İkili protokol imzalanan üniversiteler arasında 200 yıllık geçmişe sahip olan Ukrayna’nın en eski teknik üniversitesin Lviv Polytechnic Ulusal Üniveristesi de yer alıyor. 35 bin öğrencisi ile ülkenin en büyük teknik okul kuruluşları arasında yer alan Üniversitenin Uluslararası İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oleh Matviykiv ile yapılan görüşmede iki üniversite arasında yapılacak ortak çalışmaların taşıdığı önem vurgulanarak, öğrenci ve öğretim elemanı değişimleriyle üniversiteler arasındaki ikili ilişkilerin sağlamlaştırılacağının altı çizildi. Laboratuvarların, kütüphanelerin karşılıklı olarak kullanıma açılması ve öğretim elemanlarının tecrübesi ile bilgisinin değişimi sayesinde iki üniversitenin de bundan olumlu yarar sağlayacağı ifade edildi.

Rektör Yarılgaç ve beraberindeki heyet, Lviv Belediye Başkanı Andriy Sadovyi ve Lviv Valisi Oleg Sinyutka’yı makamlarında ziyaret ederek, iki ülke arasında Ukrayna ve Türkiye’deki üniversitelerin yapacakları protokoller sayesinde ilişkilerin geliştirilebileceğine ilişkin görüş alış verişinde bulunuldu.

Konuyla ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Uluslararası niteliklere sahip, en yetkin mezunları yetiştirmek misyonuyla hareket eden Üniversitemiz küresel çapta tanınmış, saygın kurumlarla işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Ordu Üniversitesi akreditasyonlar kazanmakta, stratejik ortaklıklar kurmakta ve ülkelerinde önemli geçmişe sahip olan seçkin kurumlarla birlikte hareket etmektedir. Üniversitemiz, uluslararası sözleşme ve standartlara bağlılığıyla bir dünya vatandaşı olma yolunda kurulduğu yıldan itibaren önemli bilimsel çalışma ortaklıkları kurarak yoluna devam etmektedir. Bilimsel çalışmalarında evrensel ilkeleri temel alan ve bu bağlamda dünyadaki bilimsel gelişmeleri yakından takip eden Üniversitemiz aynı zamanda kültürlerarası iletişim ve diyaloğun çağımızdaki önemini göz ardı etmeden uluslararası ilişkilerini her geçen gün bir adım daha öteye taşımaktadır. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği protokolü çerçevesinde araştırma faaliyetlerine çok önem veren bu iki üniversite ile birlikte çeşitli projeler yürütecek olmak mevcut üniversitelerimize tecrübeler kazandıracaktır. Bu vesile ile Üniversitemizin Ukrayna’da bulunan Ivan Franko National University of Lviv ile Lviv Polytechnic National University arasındaki gerçekleştirdiği protokolün iki ülke ve üç üniversite adına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı