E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç'ın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Mesajı

Mustafa Kemal Atatürk, ülkesine ve milletine sağladığı katkıların üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen bugün dünyanın tanıdığı ve saygı duyduğu büyük lider olarak hafızalardaki unutulmaz yerini almıştır. Askeri ve siyasi alanda milletiyle omuz omuza vererek kazandığı eşsiz kurtuluş mücadelesi ile Türkiye’yi bölgesinde sayılı, saygın devletler arasına sokmayı başaran Atatürk, cumhuriyetin temel değerlerinin korunması ve “Büyük Türkiye” idealine ulaşılması için inançla, kararlılıkla son nefesine kadar çalışmış; işgalci zihniyetlerle mücadele etmeyi bir hayat felsefesi olarak benimsemiştir.

Cumhuriyeti bu aziz vatanın necip fertlerine armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk; fikir, siyaset alanları ve askeri alandaki engin ileri görüşlülüğüyle, dünya gerçeklerini iyi bilmesiyle, insani değerlere verdiği önemle, düşüncelerindeki evrensel boyutla hiç şüphesiz insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği dünyanın en önemli liderlerinden biridir. Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin devleti ve milleti ile bölünmez bütünlüğü anlayışı içerisinde kalpleri vatan sevgisi ile dolu, aklı ve bilimi öne alan, milli ve manevi değerlere önem vererek devletimizi daha da ileriye götürmek hepimizin temel  görevidir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyetini bölmeye, ayrıştırmaya, parçalamaya çalışan mebguz eylemlere ve hain güçlere karşı, birlik-beraberlik ruhu içerisinde var güçle karşı koymak, tepki göstermek ve muasır medeniyet olma yolunda daima azimle çalışmak bu topraklarda yaşayan her bireyin ortak  sorumluluğudur. 

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 79. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, dava arkadaşlarını, hiçbir şart gözetmeksizin vatanı uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla ve minnetle anıyorum.

 

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı