E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Binasıyla Bölgesinde Sağlık Üssü Olmayı Hedefliyor

25.10.2017

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç yapımı devam eden Diş Hekimliği Fakülte binasında incelemelerde bulundu.

Modern mimari ve teknolojik gelişmeler ışığında tasarlanan ve yapımına Cumhuriyet Yerleşkesi içerisinde Tıp Fakültesi karşısında devam edilen Diş Hekimliği Fakülte Binası, tamamlandığında başta Ordu olmak üzere bölgesinde bilim ve sağlık üssü olarak dikkat çekecek.

Modern estetik bir mimari anlayış ile 15 bin metrekare kapalı alan üzerine 6 blok olarak tasarlanan yeni fakülte binası tamamlandığında içerisinde, toplam 10 adet laboratuvar, 10 adet röntgen odası, 8 adet poliklinik, 2 adet lokal ameliyathane, 1 adet genel ameliyathane,  1 adet 80 kişilik seminer salonu ve 5 adet 80 kişilik öğrenci amfisi, 1 adet kütüphane ve 1 adet bilgisayar laboratuvarı yer alacak.  

Son teknolojik inşaat tekniklerinin ve sterilizasyon materyallerinin kullanıldığı fakülte binasının zemin katında özel sterilizasyon bölümü yer alırken bu bölümün duvarlarına antibakteriyel kaplama yapılması planlanmıştır. Yine bu katta 2 adet laboratuvar, 8 adet röntgen odası, 2 adet poliklinik, 1 adet kafeterya,  16 adet öğretim görevlisi odası, 1 adet tomografi ve görüntüleme merkezinin yer alacağı bir planlama yapılırken binanın birinci katında antibakteriyel boya ve pvc uygulaması yapılarak 7 adet laboratuvar, 2 adet poliklinik,  1 adet lokal ameliyathane, 16 adet öğretim görevlisi ve 7 adet de idari personel odası yer alacak. 1 adet kütüphanenin, 2 adet polikliniğin, 2 adet röntgen odasının, 1 adet 80 kişilik seminer salonunun,  5 adet 80 kişilik öğrenci amfisinin, 6 oda kapasiteli dekanlık bölümünün ve 16 adet öğretim görevlisi odasının yer aldığı ikinci katın röntgen alanlarının duvarları, kurşunla kaplanarak radyasyonun emilimi sağlanacak ve seminer salonunda da akustiği sağlamak amacıyla akustik alçıpan asma tavan planlaması yapılmıştır.  2 adet hasta yatak odasının, 2 adet polikliniğin, 1 adet lokal 1 adet de genel ameliyathanenin, 1 adet steril bölümünün son teknolojik imkanlarla donatılacağı 3’ncü katta ise 16 adet öğretim görevlisi odası ve 1 adet de kafeterya bulunacak.

Diş Hekimliği Fakültesinde 2017 Yılında 67 bin 161 Hasta Tedavi Edildi

Ağız ve diş sağlığı konusunda üst sıralarda yer alma hedefiyle 2012 yılında hasta kabulüne başlayan Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 80 akademik, 45 idari personeli ve 64 diş ünitiyle Ordu ve çevre illere ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmakta ön sıralardaki yerini korumaya devam ediyor.  Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesinde son yıllarda oluşturulan teknik altyapı ve akademik personel sayısındaki artışla birlikte 2017 yılının eylül ayı verilerine göre 67 bin hastada 161 bin tedavi işlemi, yaklaşık 3 bin hasta üzerinde ise ameliyat işlemi gerçekleştirildi. Bununla birlikte Fakültenin hasta kabulüne başladığı tarih olan 2012 yılından bugüne kadar 315 bin 234 hastada yaklaşık 980 bin tedavi işlemi gerçekleştirildi.

Anabilim dalları bazında 2017 yılında tedavi edilen hasta dağılımına bakıldığı zaman; Ağız Diş ve Çene Radyolojisi 11 bin 696; Ağız Diş ve Çene Cerrahisi 10 bin 161; Diş Hastalıkları ve Tedavisi 3 bin 210; Endodonti 4 bin 663; Ortodonti 14 bin 035; Pedodonti 11 bin 115; Periodontoloji 7 bin 674; Protetik Diş Tedavisi 4 bin 448 hastaya hizmet sunuldu.

Yapımına devam edilen Diş Hekimliği Fakültesinin yeni binasında incelemelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “ 2012 yılında hizmete açılan ve sadece Ordu ili değil il sınırları dışından da hasta kabulü gerçekleştiren Diş Hekimliği Fakültesi, bünyesindeki poliklinikleri ve akademisyenleriyle ağız ve diş sağlığı alanındaki eğitim ve hizmet kalitesini her geçen gün artırarak kabına sığamaz duruma gelmişti. Mevcut Diş Hekimliği Fakültesinin verdiği hizmet ve eğitim kalitesini daha ileriye taşımak ve daha iyi sağlık hizmeti sunmak için Karadeniz'de örnek olacak bir Diş Hekimliği Fakültesi projesi faaliyete geçirilmişti.  Modern yöntem ve teknikler kullanılarak inşa edilen yeni eğitim ve hizmet binamız donanım ve yüzölçümü bakımından gelişmiş özelliklere sahip olacak ve polikliniklerde yer alan ünit sayısının yanı sıra sunduğu hizmet kalitesiyle Fakültemizin bölgenin ağız ve diş sağlığı merkezi olacağına inanıyoruz. Yeni Fakülte binamızın tüm Ordu halkına ve bölgemize şimdiden hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı