E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Yarılgaç, Fatsa Yerleşkesi’nde Akademik ve İdari Personel ile Bir Araya Geldi

09.10.2017

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeli ile verimli çalışma konulu bir toplantı yaparak Fakülte ve Meslek Yüksekokulunda incelemelerde bulundu.

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahar Tokur, Fatsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Yılmaz Çiftçi, akademik ve idari personeller katıldı.

Toplantıda bu zamana kadar gerek Üniversitede gerek Fakülte ve Meslek Yüksekokulunda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bundan sonrası için de Üniversitemizi ve Fakültemizi geliştirebilmek ve tanıtabilmek için neler yapılabileceği, öğrenci sorunları, fiziki ve akademik yapılanma,  yeni projeler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa MYO Laboratuvarlarının Alt Yapısı Genişlemeye Devam Ediyor

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi ve Fatsa Meslek Yüksekokuluna kazandırılan cihaz ve ekipmanları yerinde görerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sahip olduğu laboratuvarlarla alanında örnek bir eğitim kurumu olmayı hedefleyen Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Laboratuvarlarına 2 yeni cihaz daha kazandırıldı.  Bu cihazlardan sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE),  proteomik çalışmaların temelini oluşturan cihazlarından birisi olup proteomik analiz, bir biyolojik sistemi (hücre, doku, organ, biyolojik sıvı veya organizmanın) oluşturan proteinlerin sistematik tanımlanması ve miktarının belirlenmesi için kullanılmaktadır. Püskürtmeli kurutucu cihazı ise sıvılardaki katı maddeler herhangi bir ara işlemden geçmeden toz formuna dönüştürülebilmeye olanak sağlamaktadır. Sanayi alanında geniş bir yelpazede kullanılan bu cihaz ile özellikle sanayi-üniversite işbirliğine katkı sağlayacak bilimsel çalışmaların üniversitemiz laboratuvarlarında gerçekleştirilmesine olanak sağlanmış olunacaktır.

Üniversitemiz, denizcilik eğitiminde gemi adamlarının eğitim, belgelendirme ve vardiya tutma standartları (STCW) kapsamında her geçen gün gelişen uluslararası standardı yakalayan yeterli ve yetkin sayılı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

STCW sözleşmesinde belirtilen kalite standartları çerçevesinde Üniversitemiz Rektörlüğü ve Fatsa Meslek Yüksekokulu iş birliği ile atölye ve laboratuvar eksiklerini önemli ölçüde tamamlamıştır. Bunun yanında Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen malzeme alımı ile yönergede belirtilen eğitim standartlarına kavuşmuştur. Bu proje kapsamında Meslek Yüksekokuluna yangın eğitim ekipmanları, makine dairesi simülatörü, tanker simülatörü ve can kurtarma araçlarında hızlı can kurtarma botu olarak kullanılmak üzere 7.30 X 2.80 metre ebatlarında 200 HP gücünde bir eğitim botu kazandırılmıştır.  Bu proje ile simülatör eğitimleri konusunda bir ilki gerçekleştirilmiştir. Sanal ve gerçek gemi ortamını bir arada tutarak öğrenciler karşılaşabilecekleri tüm olayları birebir simüle ederek laboratuvarlarda uygulayıp devamında gerçek gemi ortamında vardiya esaslarına göre uygulayabilecekleri bir eğitim ortamına kavuşmuştur.

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Kurumsal kimliğimizin gerektirdiği anlayış çerçevesinde ülkemizin birçok yerinden gelen öğrencileriyle eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Üniversitemiz, aynı anlayış içerisinde yönetim anlamında her birimine aynı özeni göstermektedir. Öğrencilerimizin vizyon sahibi donanımlı bireyler olarak yetişmesinde en önemli görevi üstlenen akademik ve idari personelimizin enerji ve motivasyonları eğitim gördüğü birimlerdeki genç öğrencilerimize örnek teşkil etmelidir. Üniversitemizde yetişen öğrencilerin yapacağı araştırmaların, sosyal ve proje faaliyetlerinin toplum için ne kadar değer ifade ettiğinin farkındayız. Dolayısıyla fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının yönetimleri tarafından öğrencilere yol gösterme ve destek noktasında elden gelenin en iyisini yapılarak eğitim faaliyetleri sürdürülmelidir. Sürekli yenilenme, değişim ve gelişim amacıyla uluslararası kriterlere sahip altyapı, laboratuvar, donanım ve derslik gereksinimlerini karşılayarak yeniden yapılandırma çalışmalarımız devam etmektedir. Fatsa’daki Fakülte ve Meslek Yüksekokulunda kurduğumuz tesis ve laboratuvarlarla nitelikli bilimsel çalışmalar ortaya koymayı, uluslararası düzeyde ve uygulamaya yönelik çalışmalara öncelik vermeyi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetiştirilmesine fayda sağlamayı ve bilimsel alanda ülkemizin rekabet edebilme gücünü artırmayı hedeflemekteyiz.” şeklinde konuştu.

  

ODÜ Basın

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı