E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis

Rektör Yarılgaç, 20 Yeni Tesisin Toplu Temel Atma Törenine Katıldı

22.09.2017

Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un yer aldığı DSİ tesisleri toplu temel atma merasimi ile orman mahallelerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım merasimine katıldı.

Ordu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törene, Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Rektör Prof. Dr.Tarık Yarılgaç, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Vali Yardımcıları, kaymakamlar ve protokol üyeleri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının Ordu'da yapmış olduğu yatırımları konu alan slayt gösterisinin ardından bir konuşma gerçekleştiren Bakan Eroğlu, “Yüreğimiz Ordu için akıyor. Ordu, Türkiye’mizin incisi, hatta dünyanın incisi buraya ne yapılsa azdır.  Biz de sizlere hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.  Bizim inanışımızda şu var; insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Dolayısıyla sizlere faydalı olmak, bizim için bir görev, bir ibadettir. Biz buraya öncellikle sizlere teşekkür etmek için geldik. Geçen sene 15 Temmuz'da hakikaten Ordu’muz alçak, hain, tarihimizin en kanlı terör örgütünün darbe teşebbüsüne karşı dimdik ayakta durdu. Bundan dolayı gönülden şükranlarımı sunuyorum. Allah sizlerden razı olsun. Cenabı Allah sizleri aziz eylesin. Buraya gelişimizin ikinci sebebi her gelişte mutlaka elimiz dolu geliyoruz. Geçen sene  Ordu’ya geldiğimde, 5 Mart'ta çok güzel temel atma açılış merasimi yapmıştık. Ayrıca müjde vermiştik. Şimdiye kadar verdiğimiz müjdeler 62 tane bu seferde geldiğimizde 29 müjde getirdik. Dolayısıyla 91 müjde oldu. Allah bereket versin. Bu projelerin toplam degeri 360 milyon TL'dir" diye konuştu. 

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ise Ordu’nun eğitim başta olmak üzere, alt yapı hizmetleri bakımından hemen hemen yatırımların  tamamlanmış vaziyette olduğuna dikkat çekti. Kurtulmuş, “Son 2,5 yılda 1.5 milyar TL'lik Karayollarının yapmış olduğu yatırımlar var. Devlet Su İşlerinin 321.6 milyar Tl'lik yatırımı var. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da 123.1 milyarlık yatırımı var. Toplamda 5 bakanlığın  2,5 yıl içinde Ordu'ya  yapmış oldukları yatırımların toplamı 2.1 milyar TL'dir. Aynı şekilde tarımsal destekler bakımından son 2,5 yılda 975 milyon lira hayvancılık destekleri bakımından da 50 milyon lira yaklaşık 1 milyar lirayı aşkın destekte sadece tarım alanında verilmiştir. Yine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yıl içerisindeki organize sanayi bölgeleri bakımından 11 ilimizde 3 sanayi bölgemizi yatırım planına almıştır. Altınordu ve Fatsa organize sanayi bölgelerinin  genişletilmesi projesi ve Ünye'nin organize sanayi bölgesi projesi inşallah hazırlıklara başladı. Bunlar da en kısa zamanda sürdürülecektir. Ayrıca bakanlıklarımızın her birisinden buraya gelen destekler itibariyle çok sayıda desteği devam ediyor. Sadece bu hafta içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden buradaki belediyelere aktardığımız para 1.6 milyon lira civarındadır. Ordu, Türkiye’nin şanslı illerinden birisidir. Her an yatırımları alıyor, almaya da devam edecek” dedi. 

Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 15 yılda sessiz ve büyük bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu devrim sadece demokratik alanda değil, hukuk alanında değil, hizmet, yatırım, sosyal politikalar ve toplumun en ince noktalarına kadar hepimizin hissettiği bir devrim olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun süre akan suları izlemiş ve toprağı suya hasret, topraklar hep atıl kalmıştır. İşte öylesine gelişme ve dönüşüm yaşanmıştır ki, Türkiye'de toprakla su buluşmuş ve köylümüz çiftçimiz, artık modern tekniklerle tarım yapar hale gelmiştir.  İlimizin yetiştirmiş olduğu önemli devlet ve siyaset adamı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a da ilimizin yatırım programlarını yakından takip etmektedir. Sayın bakanımız, son dönemde özellikle turizm alanında meydana gelen gelişmeleri, daha üst bir noktaya çıkaracağına gönülden inanıyorum. Bu şehir, Karadeniz’in incisi olma unvanını gerçekten hakkıyla hak eden bir şehir olarak önümüzde duruyor. İnanıyorum ki, bu şehir belki 3-5 yıl içerisinde, 3 milyon turisti ağırlayabilecek kapasiteye, seviyeye ulaşacaktır. Önemli olan bu şehrin birlikte hareket etme kapasitesini artırmamız, dayanışma içinde olmamız, plan, proje ve düşünce üretmemizdir.” şeklinde konuştu.

Program, taahhütname imzalanmasının ardından, temel atma merasimi ve sertifika töreni ile sona erdi. Programın ardından Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Balta Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un konuşmacı olarak yer aldığı “Milli Şuur Oluşumunda Kültür ve Eğitim” konulu konferansa katıldı.

ODÜ Basın T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Altınordu / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı